Astsubayların Göreve Balangıç Derecesi 9/2 Meclise Geldi

Bu gün sabah saatlerinde AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal Astsubayların Göreve Başlangıç dereceleri hakkında çalışma yaptıklarını açıklaması ardından kanun teklifi meclise geldi.

Bazı emekli Astsubayların bireysel çabaları ile yaptıkları basın toplantılarına, hükümet daha fazla sessiz kalamayarak Astsubayların sorunlarından ilki için çözüm düğmesine bastı.

astsubayların göreve başlama dereceleri 1

Meclise getirilen kanun teklifine göre Astsubaylar 9/1 yerine 9/2’den göreve başlayacaklar. Bu düzenleme hem görevdeki personele hem de emekli personele yansıyacak.

Yıllardır Kanayan Bir Sorundu

Astsubayların göreve başlangıç derecelerinin 9/1 olması yıllardır ötelenen bir sorundu. Yüksek okul mezunu olan tüm kamu görevlileri mesleklerine 9/2 den başlamaktaydı. Bu sörünü çözmek için yıllar önce Başbakanlar ve Cumhurbaşkanı da söz vermişti. Seçim hazırlıklarının hızla yürütüldüğü şu günlerde bu kanayan yaranın çözülmesi de biraz manidar kaldı.

Göreve Başlangıç Derecesinin 9/2 Olması Ne Sağlayacak ?

Çalışan personel için 1 kademe ilerleme yapılacak. TSK da maaşlara derece ve kademelerinde eki ettiği göz önüne alınırsa personel 1 yıl daha erken derece yada kademe ilerlemesi yaparak 1 yıl boyunca fazla maaş alabilecek. Aslında aradaki farkta önemli bir miktar olmayacak

Emekli personelde ise, özellikle malulen emekli olanlar ve yaş haddine kalmadan emekli olanlar bu kanun sayesinde bir üst derece kademeye ulaşacaklar. Bu kapsamda da daha çok 2/3 den veya 3/3 emekli olanların maaşlarında gözle görülür artışlar olacak. Ara kademelerde kalanlar pek fark göremeyecekler.

astsubayların göreve başlangıç düzenlemesi kanun metni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler