İstanbul’un Tek Askeri Havalimanı Millet Bahçesi mi Olacak

İstanbul’un Tek Askeri Havalimanı Millet Bahçesi mi Olacak

İstanbul’un tek askeri havalimanı olan Samandıra Askeri Havalimanı’nın 275 bin metrekarelik kısmı AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne tahsis edildi. Belediyenin raporunda, 275 bin metrekarelik bölüme millet bahçesi yapılacağı söylenirken havalimanının geri kalan kısmına ne yapılacağı ise açıklanmadı.

İstanbul’da bulunan tek askeri havalimanı olan Sancaktepe’deki 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na bağlı Şehit Binbaşı Bülent Bulut Kışlası ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Askeri havalimanı arazisinin bir bölümünün AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne tahsis edildiği açıklanırken arazinin geri kalan kısmına ne yapılacağı ise bilinmiyor.

Sancaktepe Belediyesi’nin faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre, büyüklüğünün yaklaşık 3 milyon 350 bin metrekare olduğu belirtilen askeri havalimanı arazisinin 275 bin metrekarelik bölümüne millet bahçesi yapılacak. Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre, belediyenin raporunda, “275 bin metrekarelik millet bahçesi olarak düzenlenmesi uygun görülmüş olup belediyemiz adına tahsis işlemleri tamamlanmıştır” ifadelerine yer verilse de askeri havalimanı arazisinin geri kalan kısmına ne yapılacağı ise açıklanmadı.

ARADAN 10 YIL GEÇTİ, HASTANE YAPILMADI

Eski Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ise 2012 yılında yaptığı açıklamada askeri havalimanının Trakya’ya taşınacağını belirtmişti. Askeri bölge boşaltılacağını ve arazinin devri için Milli Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında ön protokol yapıldığını da açıklayan Erdem, “Samandıra, Sarıgazi arasında bulunan askeri havaalanı Trakya bölgesine taşınarak, 4 bin yataklı şehir hastanesi yapılacak. İstanbul’un birçok ilçesinden, Anadolu’nun birçok kentinden ve Avrupa’dan insanlar Sancaktepe’ye Şehir hastanesine gelecek” demişti ancak aradan 10 yıl geçmesine rağmen söz konusu hastane inşa edilmedi.

 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, şunları söylemişti:

“Şehir hastanesi, 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığının boşaltacağı araziye yapılmak isteniyor. Taşınma işlerinin mali yükünün de o arsa üzerine şehir hastanesi inşa edecek olan şirket tarafından karşılanacağı belirtiliyor. İhale yapılamadı diye havacılık okulu da taşınamıyor. Bu konu niye bu kadar uzuyor? Niye Silahlı Kuvvetler bir okulunu Tekirdağ’a taşıyamıyor?”

DAHA ÖNCEDE ASKERİ ARAZİLER GÜNDEME ELMİŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeriyeyi şehir dışına çıkarma kararı alan iktidar, kışla arazilerinin hepsinin yeşil alan olarak kalacağını söylemişti… Ancak o arazilerde içerisinde rezidanslar, villalar ve ticari ünitelerin yer aldığı gayrimenkul projeleri yükseliyor.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

Bakalım bu arazide neler meydana çıkacak kimler hangi projelerle ortalıkta dolanacak.

KAYNAK : https://www.veryansintv.com/istanbulun-tek-askeri-havalimani-millet-bahcesi-oluyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler