MSB Akıllı Kart Nedir MSB Akıllı Kart Kimlere Verilir ?

MSB Akıllı Kart Nedir MSB Akıllı Kart Kimlere Verilir

MSB Akıllı Kart Nedir ?

MSB Akıllı Kart, TSK’da muvazzaf yada sözleşmeli olarak çalışan personele, Sağlık Bakanlığına / Sağlık Bilimleri Üniversitesine, Hakimler ve Savcılar Kurumuna geçen ve bu personel üzerinden hak sahipleri ile yakınlarına verilen, kışlalara, lojmanlara, kantinlere ve sosyal tesislere girmek için kullanılan bir karttır.

MSB Akıllı Kart Kimlere Verilir ?

MSB Akıllı Kart asıl hak sahibi olan görevdeki ve emekli olmuş personelin veya müstafi personelin kendisine, eşine, öz veya üvey çocuklarına, kardeşlerine, anne ve babasına aşağıdaki şartlar dahilinde verilir.

Asıl Hak Sahibinin Kendisine

Görevde ve emekli olmuş yada müstafi olan personelin kendisidir.

Asıl Hak Sahibinin Eşine

Asıl hak sahibinin resmiyette evli eşine MSB Akıllı Kart verilir. Asıl Hak Sahibinin vefatı halinde eşlerin hak sahipliği evleninceye kadar devam eder. Eşin yeniden evlenmesi halinde kart hakkı sona erer. Yeni evliliklerinden sonra boşansalar dahi hak sahibi olamazlar.

Asıl Hak Sahibinin Çocuklarına

1. Anne Baba Sağ Olması Durumunda

Erkek çocuklar: Öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın (bekar ve boşanmış olan) 35 yaşını bitirinceye kadar MSB Akıllı kart hakkına sahiptir. Yaş sınırını (36 yaşından gün alma) tamamladığında ya da evlenmeleri halinde MSB Akıllı kartı iptal edilir ve Günübirlik giriş kartı alır (Gelin Dahil).

Kız çocuklar: Öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın bekar, dul ya da boşanmış kız çocukları yaş sınırı olmaksızın MSB Akıllı kart hakkına sahiptir. Evlenmeleri halinde iptal edilerek Günübirlik giriş kartı verilir (Damat dahil).

2. Anne ve babanın her ikisinin de vefat etmesi durumunda:

Erkek ve kız çocuklar 35 yaşını bitirinceye kadar MSB Akıllı kart hakkına sahiptir (Bekar/boşanmış). 36 yaşından gün aldıktan sonra kendilerine Günübirlik giriş kartı verilir (Bekar). Hangi yaş ’ta olursa olsun evlendikleri takdirde tüm kart hakları sona erer.

3. Asıl hak sahibi, vefatından önce eşinden boşanmış ve yeniden evlenmemişse:

Erkek ve kız çocuklar 35 yaşını bitirinceye kadar MSB Akıllı kart hakkına sahiptirler. Yaş sınırını tamamladıklarında ya da evlendiklerinde tüm kart hakları sona erer.

ASIL HAK SAHİBİNİN ANNE VE BABALARINA

Öz anne ve babaya; anne veya babanın vefatından sonra yeniden evlenme durumunda üvey anne/babaya MSB Akıllı Kartı verilir.

Asıl hak sahibinin anne ve babasının boşanmaları ve daha sonra başka evlilik yapmaları halinde asıl hak sahibi öz veya üvey sadece bir anne ve bir baba seçmek durumundadır. Eğer üvey anne/babayı seçerse öz anne/babadan “feragat dilekçesi” alınır.

Asıl hak sahibinin vefat etmesi halinde anne ve baba Askerlik Şubelerine başvurarak MSB Akıllı kartı alabilirler.

ASIL HAK SAHİBİNİN KARDEŞLERİNE

a. Öğrenim ve çalışma durumuna bakılmaksızın 11 yaşını doldurmuş bekar erkek ve kız kardeşlere 35 yaşına kadar, MSB Akıllı kartı verilir. Sadece Kız Kardeşlere 36 yaşından sonra Anne/Baba vefat ise Günübirlik giriş kartı verilir (Bekar)

b. 35 yaşından büyük olup %40 ve daha yüksek oranda özürlü olan, çalışamaz durumda ve evli olmayan kardeşlere,

c. Asıl hak sahibinin vefatı halinde erkek ve kız kardeşlerin MSB Akıllı kart hakları 35 yaşını dolduruncaya kadar devam eder.

MSB Akıllı Kart Nedir MSB Akıllı Kart Kimlere Verilir ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu