MSB Akıllı Kartlarda Kullanılacak Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

MSB Akıllı Kartlarda Kullanılacak Fotoğraf Özellikleri Nelerdir

MSB Akıllı Kartlarda Kullanılacak Fotoğraf Özellikleri Nelerdir

1. Görevdeki askerî personelin askerî kimlik kartlarında Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği’nde ve Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliği’nde belirtilen esaslarda ve son rütbede 1 numaralı günlük üniforma (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli için siyah üniforma), sözleşmeli erbaş/erler için erbaş/er eğitim kıyafeti [Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli için 1numaralı siyah üniformalı (palet, jile ve boyun bağı ile birlikte)] ile çekilmiş fotoğraf kullanılır.

2. Görevdeki askerî personelin, Bakanlık izni ile yaptığı görev gereği bıyık ve/veya sakallı olması gerektiği durumlarda, söz konusu görevde kaldığı sürece, askerî kimlik kartlarında bıyık ve/veya sakallı fotoğraf kullanılabilir.

3. Görevdeki sivil personelin askerî kimlik kartlarında 25/10/1982 tarihli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’te belirtilen kıyafetle çekilmiş fotoğraf kullanılır.

4. Görevdeki personelin aile fertleri, emekli personel, müstafi personel ve sözleşmesi sona ermiş subay/astsubay personel ve bunların hak sahibi aile fertleri ile tanınmış kişi kartı, yakın kartı ve sürekli giriş kartı verilecek kişilerin akıllı kartlarında kullanılacak fotoğrafları kişinin tanınmasına ve teşhisine elverişli nitelikte olmalı, (9/5/2020 tarihli ve 31122 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Nüfus Hizmetleri Uygulama Yönetmeliği esaslarına uygun şekilde) alın, çene ve yüzü açık şekilde görünmelidir.

5. Kurumdan emekli olan personel, müstafi personel ve sözleşmesi sona ermiş subay/astsubay personelin akıllı kartlarında (ilk emekli kartı/tesislere günübirlik giriş kartı dâhil) sivil kıyafetli fotoğraf kullanılır.

6. Görevdeki askerî personel hariç akıllı kartlarda üniformalı fotoğraf kullanılmaz.

7. Yabancı askerî personelin akıllı kartlarında üniforma ile çekilmiş fotoğrafı kullanılır.

8. Fotoğraflar biyometrik özellikte olmalıdır. Pul fotoğraflar kesinlikle kabul edilmez.

9. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır. Fotoğraf üzerinde çekim stüdyosuna ait reklam, marka, yazı, şekil, imza, zımba, iğne deliği veya mühür bulunmamalıdır.

10. Fotoğraf kontrastı iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.

11. Gözler açık olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

12. Baş ve vücut dik olmalı, yüz herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf doğal bir yüz ifadesiyle, gülme ve benzeri mimikler olmadan ağız kapalı hâlde çekilmiş olmalıdır.

13. Fon, beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

14. Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı göz” ışık hatası bulunmamalıdır.

15. Numaralı gözlükle çekilen fotoğraflarda gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalıdır.

16. Fotoğraflar son 1 (bir) yıl içerisinde çekilmiş ve doğal olmalıdır. Fotoğraf düzenleme programlarıyla herhangi bir değişiklik yapılmamış olmalıdır.

MSB Akıllı Kartlarda Kullanılacak Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu