Askeri Personelin Şahsi Silahlarının Bakım ve Tamirat İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Askeri Personelin Şahsi Silahlarının Bakım ve Tamirat İşlemleri Nasıl Yapılır

Askeri Personelin Şahsi Silahlarının Bakım ve Tamirat İşlemleri Nasıl Yapılır ?

a. Personelin şahsına ait tabancalar, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Yönetmelik’in 70’nci maddesine göre belirtilen şartlar çerçevesinde “Silah Tamirhane Açma İzni” olan silah tamirhanelerinde tamir ettirilir.

b. Şahsi silahlar üzerinde yapılacak basit tamirat, boyama, işleme ve dürbün montajı gibi işlemler izne tabi değildir.

c. Ancak, tabanca ve yivli tüfeklerin ana ve balistik öneme haiz olan parçaları olan; namlu, sürgü, çerçeve, çıkarıcı, tırnak, ateşleme iğnesi ve mekanizma başı üzerinde yapılması istenen değişiklik veya tadilat için “Silah Tamir Yeri” açma ruhsatı bulunan tamirci tarafından, silah ile birlikte tamirat gerektiren hususları içeren rapor ilgili Kuvvet Komutanlığına gönderilerek müracaat edilir.

d. Kuvvet Komutanlıklarına yapılan müracaata istinaden silah Jandarma/Emniyet Kriminal Laboratuvarına gönderilir, buradan alınacak rapora göre ilgili Komutanlıkça şahsi silahın ana ve balistik öneme haiz parçalarında değişiklik veya tadilat için personele izin verilmesi hususu değerlendirilir.

e. Seri numarasının bulunduğu ana parçalar üzerinde yapılması gerekli görülen değişiklik, kayıtlı bulunan seri numarası değiştirilen yeni parça üzerine; Jandarma/Emniyet Kriminal Laboratuvarlarında işlenerek tanzim edilir ve raporun ilgili Komutanlığa gönderilmesini müteakip kayıtlarda gerekli düzeltmeler yapılır.

Arama Terimleri : Askeri Personelin silahı nerede tamir edilir, Askeri Personelin Silahı Nasıl Tamir edilir

Askeri Personelin Şahsi Silahlarının Bakım ve Tamirat İşlemleri Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu