Dev Dolandırıcılık Şebekesinde Görevdeki Uzman Çavuş Çıktı

Dev Dolandırıcılık Şebekesinde Görevdeki Uzman Çavuş Çıktı
40 kişilik dolandırıcılık şebekesine yönelik açılan davada önemli ayrıntılar yer aldı. Sanıklar arasında görevdeki bir uzman çavuş da yer aldı. Çok sayıda kişinin hayatını karartan şebekenin kurbanlarından bir de 54 yıllık bir avukat. Şebeke, avukatın altınlarını, havlu içine sardırarak aldı. Şebekenin, banka hesaplarını kullandığı çok sayıda kişiyi ise internette ‘iş ilanı’ vererek bulduğu anlaşıldı.
İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 40 sanık yer aldı. Dosyada yer alan şikâyetçi sayısı ise 22. İddianameye göre, örgütün liderliğini yapan isim Mustafa Karacar (47). Savcılık, örgüt yöneticilerinin ise Ertan Mençik (40), Ferhat Negiş (24) ve Ali Yenilmiş (25) olduğu iddiasında.

UZMAN ÇAVUŞ DA ŞEBEKE ÜYESİ

Örgüt üyesi olmakla suçlanan Sinan Artok (25), Kadir Çetin (23), Murat Tunçer (21), Fuat Şimşek (28), Ferdi Arpak (23), Turgut Yılmaz (40), Göksel Hatunkız (22), Gökhan Korkmazer (35) ve Muhammet İslam Çelik (35) ise, dolandırılan paralarının bankadan çekilmesi, hesabı kullanılacak kişilerin organize edilmesi ile görevli. Hesabı kullanılacak kişileri bulmakla görevli kişiler arasında yer alan Göksel Hatunkız aynı zamanda görevdeki bir uzman çavuş.

ARAYANLAR, ÖRGÜT LİDERİNİN YEĞENLERİ

Dosyaya göre, aradıkları kişileri saatler içinde tuzağa düşürerek altın ve paralarını alan şebekede en kritik görev, mağdurlarla konuşan kişilere ait. Bu kişilere ‘atıcı’ deniyor. Kimi zaman emniyet müdürü, kimi zaman savcı, kimi zaman istihbarat görevlisi olarak kendilerini tanıtarak konuşan bu kişilerin, örgüt lideri Mustafa Karacar’ın yeğenleri olduğu iddia ediliyor. İddianame, mağdurların arandığı numaralarasın ise sürekli Urfa’dan sinyal verdiğini ortaya koydu.

PARALARI RANGE ROVER’LA ALDI

Sanık ifadeleri, dolandırılan kişilerden hesaba para geldiği an, şebekede büyük bir hareketliliğin yaşandığını ortaya koydu. Alınan para ve ziynet eşyaları, belirlenen kişilere teslim ediliyor. Çoğu zaman Sinan Artok, Ali Yenilmiş ve Fuat Şimşek’de biriken paraların ulaştığı son isim ise Mustafa Karacar oldu. Sanıklardan Yenilmiş ifadesinde “Sinan (Sinan Artok) bana, bu işin organizasyonunu Mustafa (Mustafa Karacar) adında birinin yaptığını bana söylemişti. Bu kişi bir gün beyaz bir Range Rover ile para almaya gelmişti” dedi.

54 YILLIK AVUKAT DA TUZAĞA DÜŞTÜ

Dosyaya göre, şebekenin dolandırdığı onlarca kişiden 22’si dosyada şikâyetçi konumda. Bu isimler arasında İstanbul Barosu’na üye 54 yıllık avukat Hikmet Gür de yer aldı. Geçen 22 Ekim sabahı Gür’ü, kendisini “Başkomiser Ömer Sert” diye tanıtan bir kişi aradı. Şebeke, saatler içinde Gür’ün elinde avucunda ne varsa aldı. Gür, 100 bin liranın yanı sıra 300 bin lira değerindeki ziynet eşyasını şebekeye verdi. Gür ifadesinde, ziynet eşyalarını bir havlu içine sararak verdiğini belirtti. Şebeke üyesi Gür’e, havluya iyice basması halinde parmak izlerinin tespitinin daha kolay olabileceğini söylemiş.

2 MİLYON LİRA KAPTIRAN VAR

Avukat Gür’ün yanı sıra Nuray Tezel 120 bin, Nursel Arlı 40 bin, Sabiha-Raşit Özdemir 210 bin, İsmail-Esma Yüksel 712 bin TL, Mustafa Sarıkaya 121 bin, Günay Sarı 120 bin lirası, Halil Reçber 110 bin, Ahmet Sergin 120 bin, Ferdi Akyüz 47 bin, Nurseren Öztürk 66 bin, Mevlüt Güler 67 bin, Salih Pekdemir 44 bin, Hüseyin Felek 347 bin, Nurhan-Mustafa Tetik 2 milyon TL, Hilmiye-Mehmet Uzun 57 bin, Hamza Teke 317 bin, Celile Issı ise şebekeye 57 bin TL para kaptırdı.

Bu arada, şebekenin lider kadrosunda yer alan 10 kişi soruşturma sürecinde tutuklandı. Bu kişiler geçen ay görülen duruşmada tahliye edildi. Davanın bir sonraki duruşması ise kasım ayında görülecek.

KARACAR: ÖRGÜTLE İLGİM YOK

Sanıklar ise yaptıkları savunmalarda suçlamaları reddetti. Örgüt lideri olmakla suçlanan Mustafa Karacar “Olaylarla hiçbir ilgim yok” dedi. Aylık gelirini 50 bin TL olarak beyan eden Karacar, oto alım-satım işi yaptığını söyledi.

Korsan taksi işi yaptığı öğrenilen Sinan Artok ise savcılık ifadesinde “Daha önceden savcılığınızda vermiş olduğum ifademi aynen tekrar ederim. Bana sormuş olduğunuz şahıslardan Mustafa Karacar, bu işin asıl organizasyonunu yapan kişidir, mağdur şahısları arayanlar Mustafa ile bağlantılıdır. Bildiğim kadarıyla da arayan atıcılar yeğenleridir ancak isimlerini bilmiyorum” dedi. Sanıklardan Gökhan Hatunkız ise, herhangi bir kazanç elde etmediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu