Yaşlılık Aylıkları ve Emekli Bayram İkramiyelerin Artırılması Hakkında Kanun Teklifi

Yaşlılık Aylıkları ve Emekli Bayram İkramiyelerin Artırılması Hakkında Kanun Teklifi

Ülkemizde sayısal olarak en büyük toplumsal gruplardan biri olan emeklilerin yaşadıkları maddi kaygılar her geçen gün artmaktadır. Günümüzde emeklilerin büyük bir çoğunluğu açlık sınırının altında emekli aylığı alırken neredeyse tamamına yakını da yoksulluk sının altında emekli aylığı almaktadır.

Sosyal devlet, vatandaşlarına ekonomik anlamda insanca yaşaması için gerekli olan maddi imkânları sağlamakla yükümlüdür. Ne yazık ki günümüz Türkiye’sinde, her geçen gün emeklilerin maddi imkânsızlıklar neticesinde yaşadıkları sorunlar çığ gibi büyümektedir.

Emeklilerin yaşadığı maddi olanaksızlıkların temeline bakıldığında ise ülkemizde farklı tarihlerde reform adı altında yapılan düzenlemelerin yer aldığı görülmektedir. Reform adı altında yapılan düzenlemelerden olan aylık bağlama oranlarının düşürülmesi ve emekli aylıklarının milli gelir artışından yararlanmasının sınırlandırılması neticesinde emekli aylıklarının süreç içinde gerilemeye başladığı görülmektedir.

Asgari ücret, sosyal bakımdan uygun asgari bir yaşam seviyesinin sağlanmasını amaçlayan bir ücret uygulaması olmasına karşın düzenlemeler neticesinde geçen süreçte büyük bir çoğunluğun emekli maaşı asgari ücretin altında kalmıştır.

Bu nedenle Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer emeklilerin sorunlarını gidermek amacıyla Kanun Teklifi verdi. Sayın Ömer Fethi Gürer verdiği teklifte, aylık bağlama oranının %70’e çıkarılması ve aylık bağlama oranı, prim
ödeme gün sayısı 7200 günden fazla olanlar için söz konusu süreyi aşan her 360 gün için %2 eklenerek hesaplanması neticesinde ilerleyen yıllarda değer kaybı yaşanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Ayrıca 1.500 TL olarak verilen Bayram İkramiyelerinin de Askeri Ücret seviyesinde olması gerektiğini belirtti.

İşte O kanun Teklifi

39960652-4079-421d-8963-99ad1f601396

Kaynak
TBMM

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu