Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici’den Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi verildi. Verilen teklifle, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca şehit yakınları ve gazilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla istihdamdan ulaşıma, sağlıktan eğitime birçok alanda destek sunulması hedeflendi.

Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

GEREKÇE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca şehit yakınları ve gazilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla istihdamdan ulaşıma, sağlıktan eğitime birçok alanda destek sunulmaktadır. Yüce Türk Milletimizin kahramanlarının yaptıkları fedakarlıkların karşılığı olmasa dahi, şehit yakınları ve gazilerimizin bundan sonraki hayatlarını daha rahat yaşayabilmeleri amacıyla yapılan bu uygulamalar kapsamında; şehitlerimizin eş ve çocuklarından birisi ile anne-baba ve kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam 2 yakınına, gazilerimizin ise, kendilerine veya lehine feragat ettiği 1 yakınına kamuda istihdam hakkı sağlanmaktadır.

Gazilerimizin pek çoğunun engelli olduğu ve günümüz ekonomik koşullarında yaşamlarını sürdürmelerinin ve yakınlarına bakmalarının da ne kadar masraflı ve zor olduğu göz önüne alındığında, hem kendilerinin hem de yakınlarının daha çok maddi desteğe ihtiyaç duyduğunu görmekteyiz.

Gazilerimizin ülkemiz için vermiş oldukları hizmetin ve yapmış oldukları kahramanlığın en az şehitlerimizin yaptığı fedakarlık kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Gazilerimizin ve yakınlarının hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla, şehit yakınlarının sahip olduğu istihdam haklarının aynısına sahip olmaları gerekmektedir. Daha önce gazilerimizin ve gazi yakınlarının millet vekillerimize seslerini duyurmaya çalışarak çeşitli yollarla bu taleplerini ilettiklerini bilmekteyiz.

Gazilerimizin ve lehine feragat ettikleri yakınlarının yaşamlarını kolaylaştırabilmek amacıyla ve kahramanlarımıza olan vefa borcumuzu bir nebze daha ödeyebilmek adına, bu kanun teklifi hazırlanmıştır.

TERÖRLE MÜCADELE KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-12/4/1991 tarih ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1. maddesinin 3. fıkrasının (b), (c) ve (ç) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) İkinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde sayılan malullerin kendileri ve eş veya çocuklarından birisi; eşi veya çocuğu yoksa kendisi ve kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; malulun kendi hakkından feragat etmesi durumunda eş veya çocuklarından iki kişi; eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden ikisi,

“c) ikinci fıkranın (c) bendine göre malul sayılanların kendileri ve eş veya çocuklarından birisi; eşi veya çocuğu yoksa kendisi ve kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; malulun kendi hakkından feragat etmesi durumunda eş veya çocuklarından iki kişi; eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden ikisi,

“ç) İkinci fıkranın (ç) bendine göre engelli hale gelenlerin kendileri ve eş veya çocuklarından birisi; eşi veya çocuğu yoksa kendisi ve kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam iki kişi; malulun kendi hakkından feragat etmesi durumunda eş veya çocuklarından iki kişi; eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden ikisi,
yararlanır.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu kanunun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

KANUN TEKLİFİ TAM METNİ

Terörle Mücadele Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu