Jandarma Uzman Çavuş Kanununda Değişiklik Teklifi

Jandarma Uzman Çavuş Kanununda Değişiklik Teklifi

İzmir Millet Vekili Sayın Mehmet Ali Çelebi tarafından Jandarma Uzman Çavuşların Statülerinde değişiklik yapılması amacı ile kanun teklifi verildi.

GENEL GEREKÇE

Uzman Jandarmalar, 3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanunu ile Türk Silahlı Kuvvetlerine alınan Uzman Jandarma Çavuş rütbesinden Uzman Jandarma VIII.Kad.Çvş. rütbesine haiz, Jandarma personeli olup Uzman Erbaş (Uzman Çavuş, Uzman Onbaşı), Erbaş ve Erlerin üstüdür. Tamamına yakını Üniversite/ Yüksek Okul mezunudur. Jandarma Genel Komutanlığı emrinde, vatanının ve büyük Türk Miiletinin huzur ve bekası için Türkiye’nin en ücra köşelerinde, terörle mücadele, komando, istihbarat, kaçakçılık, trafik, emniyet ve asayiş vb. her türlü görevde canı pahasına görev yapmaktadırlar.

TSK Bünyesinde görev yapan Subay, Astsubayların askeri okulda geçen süreleri hizmetten sayılmaktadır. Uzman Erbaşların (Uzman Çavuş, Uzman Onbaşı) askerlikte geçen süreleri hizmetten sayılırken Uzman Jandarmaların nasıptan önceki 1 yıllık askeri eğitim/okul süreleri fiili hizmet süresinden sayılmamaktadır. Bu negatif ayrıştırma Uzman Jandarmaların aidiyet duygusunu olumsuz etkilemektedir.

Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Uzman Jandarma Okulu, 2012 yılında Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde tamamen kapatılmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan Uzman Jandarma kadroları yeniden kuvvetin reorganizasyonu çerçevesinde kapatılarak kadrolar Astsubay kadrosuna dönüştürülmüştür.

Yani Uzman Jandarmalar halen, astsubayların görevlendirildiği görev ve kadrolarda görevlerini yerine getirmektedir. Ancak, astsubayların kadro ve görevlerini yerine getirmelerine rağmen, astsubaylara tanınan özlük haklarının sadece 2/3’ne sahiptirler. Kanunlarımıza göre kadrosu kapatılan bir devlet memurunun ya aynı statüde başka bir kuruma aktarılması ya da görev yaptığı kadroya göre Astsubay rütbesine yükseltilmesi veya astsubaylara uygulanan 3600 ek gösterge verilmesi gerekir.

Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli, 3466 Sayılı Uzman Jandarma Kanunu’na tabi Muvazzaf ve Kadrolu Uzman Jandarmalar; 3269 sayılı Kanuna tabi Sözleşmeli Jandarma Uzman Erbaşlarla “uzman” kelimesinden ötürü karıştırılmakta, özlük hakları düzenlenmesinde mağduriyetler yaşanmaktadır.

Kanun teklifimizle, uzman jandarmaların bu mağduriyetlerinin giderilerek rütbe ve unvan karışıklığının giderilmesi maksadıyla “Jandarma Yardımcı Astsubay” olarak tanımlanmaları amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 3466 Sayılr Uzman Jandarma Kanununun başlığı değiştirilmiş, kanunda geçen “Uzman Jandarma” ibareleri değiştirilerek. Uzman Jandarmaların “Jandarma Yardımcı Astsubay” olarak anılmaları amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük Maddesidir.

MADDE 3- Yürütme Maddesidir.

UZMAN JANDARMA KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 28/5/1988 tarihli ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununun adı “jandarma Yardımcı Astsubay Kanunu” şeklinde değiştirilmiş; Kanunda geçen “Uzman Jandarma” ibareleri “Jandarma Yardımcı Astsubay”, “Uzman Jandarmalar” ibareleri “Jandarma Yardımcı Astsubaylar”, “Uzman Jandarmaların” ibareleri “Jandarma Yardımcı Astsubayların”, “Uzman Jandarmalardan” ibareleri “Jandarma Yardımcı Astsubaylardan”, “Uzman Jandarmalarda” ibaresi “Jandarma Yardımcı Astsubaylarda”, “Uzman Jandarmalığa” ibaresi “Jandarma Yardımcı Astsubaylığa” şeklinde değiştirilmiş ve Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “Atıf GEÇİCİ MADDE 8’Diğer mevzuatta Uzman Jandarmalara yapılan atıflar. Jandarma Yardımcı Astsubaylara yapılmış sayılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

uzman-jandarma-kanununda-degisiklik-teklifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu