Harcırah Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

Harcırah Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

Hatay Milletvekili Suzan Şahin Harcırah Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi verdi. Verilen kanun teklifi ile, akaryakıta yapılan fahiş zamlar neticesinde nakliye ücretlerinin de aşırı artması karşısında atama gören personele mağduriyet yaşatmamak amaçlandı.

GENEL GEREKÇE

Sürekli görev yolluğu, yurt içinde sürekli bir göreve naklen atananlara eski görev mahallinden yeni görev yerlerine gitmelerine ve aynı zamanda kendilerine ve ailelerine ait ev eşyalarının evden eve nakliyatına ilişkin giderlere karşılık verilmektedir.

Yurtiçinde yer değiştirme masrafı memur veya hizmetlinin kendisi için yurtiçi gündeliğinin yirmi katı, harcıraha müstahak aile fertlerinin her biri için yurtiçi gündeliğinin on katı, her kilometre veya deniz mili başına, yalnız kendisi için yurtiçi gündeliğinin yüzde beşi olarak hesaplanmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre. Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39,33 artış gerçekleşmiştir.

Rekor üstüne rekor kıran dövize bağlı olarak başta akaryakıt fiyatlan olmak üzere; elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, kira ücretlerinin ve temel gıda ürünlerinin fahiş oranda yükselmesi alım gücünü aşırı derecede düşürmüş vatandaşlar zor durumda kalmıştır.

Buna bağlı olarak yurtiçinde ve yurt dışında yer değiştirme masrafı artmış buna rağmen memur maaşlarındaki artış enflasyon yanında güdük kalmıştır. Bu kanun teklifi ile memur veya hizmetlinin kendisi ile aile fertleri için verilen yurtiçinde ve yurt dışında yer değiştirme masraflarında iyileştirme yapılması amaçlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde yurtiçinde yer değiştirme masrafı memur veya hizmetlinin kendisi için yurtiçi gündeliğinin otuz katına, harcu*aha müstehak aile fertlerinin her biri için yurtiçi gündeliğinin on beş katma, her kilometre veya deniz mili başma, yalnız kendisi için yurtiçi gündeliğinin yüzde onu olarak hesaplanması amaçlanmıştır.

MADDE 2- Madde ile yurtdışı yer değiştirme masrafı memur veya hizmetlinin yer değiştirme masrafı memur veya hizmetlinin kendisi için yurtiçi gündeliğinin otuz katma, harcıraha müstehak aile fertlerinin her biri için yurtiçi gündeliğinin on beş katma, her kilometre veya deniz mili başma, yalmz kendisi için yurtiçi gündeliğinin binde on beşi olarak hesaplanması amaçlanmıştır.

MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

Harcirah-Kanununda-Degisiklik-Yapilmasina-Iliskin-Kanun-Teklifi

Harcırah Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu