Binbaşılara Makam Tazminatı Ödenmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Binbaşılara Makam Tazminatı Ödenmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından Binbaşılara Makam Tazminatı Ödenmesi İçin Kanun Teklifi Verildi. Kanun teklifinde gerekçe olarak yıllarca görev yapan üst subay statüsünde olan Binbaşılar Tabur / Filo Komutanlığı düzeyinde görev ifa etmelerine rağmen yıllar içerisinde yapılan düzenlemelerden faydalandırılmadıklarından makam tazminatı almaya hak kazanamadıkları belirtilmiştir.

GENEL GEREKÇE

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yıllarca görev yapan üst subay statüsünde olan Binbaşılar Tabur/Filo komutanlığı düzeyinde görevler ifa etmelerine rağmen yıllar içerisinde yapılan düzenlemelerden de faydalandırılmadıklarından makam tazminatı almaya hak kazanamamışlardır.

09.04.1990’dan itibaren çıkarılan KHK’lar ile General, Üst Subay (Binbaşı hariç)rütbelerine haiz personele emekliliklerine de yansıyacak şekilde makam ve görev tazminatı ödenmeye başlanmıştır. 1996 yılında yasa ile Yarbaylara verilen Makam ve Görev tazminatından Binbaşıların mahrum edilmesi de eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmesine rağmen, üstsubay olarak yarbaylar ile aynı göreve atanan binbaşılar, 2002 senesinde makam tazminatları ile ilgili düzenlemede de ihmal edildiklerinden, o tarihten bu yana mağduriyetleri sürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri emeklileri içerisinde, emekli binbaşılar ciddi anlamda mağdur edilmiş bir guruptur. Günümüz ekonomik koşullarında birçoğu ek iş yaparak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Büyük bir kısmı ise artık yaş ve sağlık sorunları nedeniyle çalışabilecek durumda değildirler ve ciddi sağlık sorunları yaşamaktadırlar.

Kanun önünde üst subay olarak tanımlanan Türk Milleti’nin üst subayları olan Binbaşılar yararlandırılmadıkları makam ve görev tazminatı dolayısıyla yıllar içinde maaşları ciddi oranda eriyerek astlarının altında maaş alır hale getirilmiş, göz göre göre fakirleştirilmişlerdir.

Emeklilik aylığının görevdeki maaşa oranı bir Kıdemli Albay’da %70, Yarbay’da %59 Uzman Çavuş’ta %59 iken Binbaşılarda bu oran %40’tır. Emekli Binbaşılara asgari ücrete yakın bir maaş ödenmesi, açlık sınırında yaşamlarım sürdürmelerinin beklenmesi. Makam ve Görev tazminatından mahrum bırakılmış olmaları ve astlanın altında maaş alıyor oluşlarının örneği dünyanın hiçbir ülkesinde rastlanılmayan bir durumdur.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- Silahlı kuvvetlerde emir komuta yetkisini kullanan üst subaylardan olan Binbaşıların makam ve görev tazminatlanndan faydalandırılması amaçlanmıştır.

Madde 2- Yürürlük maddesidir.

Madde 3- Yürütme maddesidir.

926 SAYILI TURK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 27/07/1967 Tarihli ve 926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa ekli
(V) sayılı makam tazminatı cetveline aşağıdaki satırlar eklenmiştir:

10 Kıdemli Binbaşı 1800
11 Binbaşı 1600

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Binbaşılara Makam Tazminatı Ödenmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

14 Yorum

 1. Binbaşı 15-16-17 yıl hizmet sonucu dışarıda pilot, mühendis, kaptan, doktor,ve ticaret yapıp daha çok kazanmak için erken emekli oluyor sonra mağdur edebiyatı yapıyorlar Oysa rahat çalışma ortamında birkaç yıl daha hizmet etse koskoca albay olarak emekli millet vekili maaşı alması mümkün

  1. TSK ile ilişkiniz ne düzeydedir bilmiyorum ama Binbaşılıktan emeklilik sizin dediğiniz sürelerde olmuyor. Ayrıca kanun teklifinde de söylendiği gibi kanunen Üstsubay denen bir zümreden bahsediliyor. Üstsubaylara verilen haklar eşitlik ilkesi içinde olmalı.

  2. Yorumunuz malesef kendi içinde çelişkili. Saydığınız geçerli meslek sahibi olan bu üst subaylar 4-5 sene daha sabredip dediğiniz !!gibi Milletvekili /Albay maaşını alıp sonrasın da sivilde gene aynı isleri yapabilirler ve çok daha karlı çıkabilirlerdi. Bir çoğu bu mesleklere sahip değil aksine muharip sınıflar çoğunlukta. O zaman muhakkak ki söylediklerinizden başka hir çok sebepler de var. Uzun uzun size bir çok şeyi anlatabiliriz ( 1970 leri, 80 leri vb) ama muhtemelen siz de asker kisisiniz ve bizim tüm muvazzaf/emekli askerlerden beklentimiz her bir silah arkadaşımızın hakları söz konusu olduğunda en iyisinin olması için tek ses olmaktır. Emekli binbaşıların talepleri yıllarca siyasi/askeri her kademece haklı bulunmuş ama malesef küçük ve sessiz bir kitle olmalaları nedeni ile oy potansiyeli olarak görülmemiş ve anlamdızca karşı ses çikanları ürkütmemek için her kademece ihmal edilmişlerdir. Sevgi ve saygı ile.

  3. Ben pilotum.Ütğm rütbesine kadar,Komando idimBolu komando tugayı ile ,Kıbrıs barış harekatında GAZİ oldum.Binbaşı ve Kıdemli Binbaşı rütbesinde 3 kez Tb.Komutanlığı yaptım.Tayin emri ile.1992 den beri ne ek derece,ne kademe ilerlemesi aldım.Emekli olurken,sizin gibi art niyetlilere mi sormalıydım.Allah büyüktür cezalandırmada;art niyetlilere😡🇹🇷😡

  4. Yanlış bilgi veriyorsun.
   Kendiniz aynı hizmet senesinde bizden daha çok emekli maaşı alıyorsunuz.Biz en az 27 sonra hizmet ediyoruz. Ayrıca emekli Binbaşıların sanki hepsi pilotmuş gibi yazmışsın.
   Çok azı pilot. Ayrıca savas ucagi pilotluğu 40 yaştan sonra yapılırsa sağlık sorunu yaşanıyor. Cahilce yorum size hiç yakışmamış.

  5. Tamamen temelsiz bir yazı.
   15 yıl hizmet edilmiş, hepsi pilotmuş.
   Vay vay vay. Kine bak.
   Bu tekliften sana ne?
   Yahu sizin için teklif veren varsa karışan var mi?
   Gokyuzunde Turk tayyaresi görünce sanırım memnun kalıyorsundur.
   İşte onu maaşına göz diktiğin savaş pilotu kullanıyor.

  6. Konuyu bilmeden yorum yapıyorsunuz bu günkü kanunlara göre binbaşılar emekli olamıyorlar yaşa takılıyor lar.Emekli binbaşılar Makam tazminatları çıkmadan önce emekli oldular.Yani 2000 yılların dan önce .Tazminatlar sonra çıktı.Bekleselerdi alsaydı demek tamamen bilgisizlik.

 2. Öncelikle Binbaşıların hizmet süresi Harp Okulundan sonra bilfiil 20 yıl ve üstüdür. Ayrıca dinamik bir yapıda fayda sağlayacak verimi yüksek yaşlarını TSK’ya vakfetmişlerdir. Bu itibarla Binbaşılar doğru yapmışlar, takdiri hak etmişler mağduriyeti değil. TSK’da bekleseydiniz rütbe alsaydınız ifadesi yanlıştır zira daha az yarbaya çok daha az albaya ve çok çokbdaha az generale ihtiyaç vardır. Kurumun menfaati şahsi menfaatin önündedir.

  1. Nispeten katılmıyorum. Emsal gösterirken hakkaniyet çerçevesinde hak talep eden diğer zümreleri de gözetmek gerekir. Örneğin son 12 yılında ortalama 80 personele amir sıfatı ile emir komuta etmiş, Karakol ve Bölük Komutanlığı yapmış, TMK’ sında makam ve mevkii gereği Komutanlık vasfı ile görev yapmış 30 yıllık ASTSUBAY’lara emeklilikte tek bir tazminat bile verilmeyip maaşın % 50 oranına düşmesi, diğer taraftan üst statüye emekli olunca sayısını bilmediğim tüm tazminatlar ile maaşının % 85 inin verilmesini de takdirlerinize sunarım. Aynı maaşı alma talebimiz yok ve uygun da olmaz zaten. Ancak bu kadarı da olmaz. Binbaşılar içinse herkes her şeyi biliyor, neden emekli oldukları da genel olarak zaten ortada. Astlarından az maaş alıyor savunması gülünç, çalışsaydın da tüm tazminatlarını da alsaydın. bu şartları bilip de emekli oldun derler adama. 1980 darbesi sonrası ASTSUBAY düşmanı ismini zikretmek istemediğim tepeden inme şahıs ”Benim teğmenim BAŞÇAVUŞTAN AZ maaş alamaz deyip bizleri bugünlere getirdi. O günden bugüne ASTSUBAYLAR hep ezildi. Askerliğin ilk tanımlarından olan temeli DİSİPLİN içerisindeki ”ASTIN VE ÜSTÜNÜN HAKKINA HUKUKUNA RİAYET”kısmında ASTIN HAKKI HUKUKU HEP ÇİĞNENMİŞTİR. Hala bu haksızlık hukuksuzluklar sayesinde bu satırları yazıyoruz. Yarbay ve üstünün astlarının hakları için hiçbir gayreti olmadığı gibi kendilerine verilecek hiçbir hak kalmadığından tuzları kuru vaziyette sus pus durumdalar. Mesele bu. Saygılar.

   1. Size 1 derece verildi ağzımızı açmadık,şimdi 1 kademe verildi gene ağzımızı açmadık. Bizim için bir kanun teklifi verildiği zaman saldırıya geçiyorsunuz.Siz,size kim kin biriktirdi ise onunla uğraşsanız çok daha iyi olur. En iyisi Binbaşıların maaşı komple kesilsin, sana verilsin. Hethalde tatmin olursun.

    1. KENAN EVRENİN İCRAATLARINI OKURANIZ YADA BİLİYORSANIZ SONRASINA GEREK KALMIYOR DARBEYİ BİLE TARİKAT CEMAATLERİN HAYRINA YAPMIŞ SOLU BİTİRMİŞ BİR HAİN DAHA NE YAZAYIM YETER

 3. Herkes herkese saygılı olsun, Ben bir Astsubay olarak, Binbaşı olan ve çeşitli nedenlerle emekli olan sayın Komutanlarımın diğer tarafta emekli olmuş tüm Başçavuş ve Kıdemli Başçavuş Komutanlarımın hakettiği en iyi maaşı alarak refah içerisinde yaşamayı hakettiklerine inananlardanım, bu sosyal medya platformlarında bu şekilde sanki düşman iki tarafmış gibi algı oluşmasından rahatsız oluyorum herkes birbirine destek olsun isterim saygılar, ( 2001’ li Uzman Jandarma Kaynaklı Kd.Üçvş. ) ( bizim durumumuz hiçbir düzenlemede geçmiyor bu arada )

 4. Herkes kendince haklı,bizim burada birbirimizi yememizin hiç bir mantığı yok, bugün sayın genelkurmay başkanımızın yaş haddi 72′ ye çıktı,umrunda mı sanıyorsunuz binbaşıların ve assubayların tazminatları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler