AKP’den Gelen Yasa Teklifine Emekli Askerlerden İtiraz

AKP'den Gelen Yasa Teklifine Emekli Askerlerden İtiraz

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin ve 71 AKP Milletvekili  tarafından verilen yasa teklifine Emekli Askerlerden itiraz geldi. 28/06/2022 tarihinde verilen yasa teklifinde yer alan “Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolar esas alınarak emekli aylığı veya adi malûllük aylığı ödenen polis memurlarından lise ve dengi öğrenime sahip olup, emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarına 1.200 TL tutarında ilave ödeme yapılır. ” hükmü emekli askerlerden tepki gördü.

Diğer taraftan yasa teklifi bu şekli ile kanunlaşır ise kanundan yararlanacak polis memurları arasında da sorun olacak. Bilindiği üzere polis memurlarından da hem lise hem yüksek okul hem de fakülte mezunu olanlar var. Bu durumda lise mezunu olan polisler 1200 tl alırken yüksekokul mezunu polisler hiç birşey alamayacaklar.

BU KANUNUN ÇIKIŞ AMACINA BAKALIM

5434 sayılı kanunun Ek Madde 81- (Ek: 21/3/2006-5473/9 md.)

Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve 3269 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde 19/6/2010 tarihli ve 6000 sayılı Kanunla yapılan değişiklik gereğince Devlet memuru olarak istihdam edilip emekliliğe hak kazananlar dâhil uzman erbaşlar, 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun geçici 32 nci maddesi uyarınca araştırmacı unvanlı kadrolara atananlar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya (…)(2) veya adi malûllük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 YTL tutarında ayrıca ödeme yapılır.

Yukarıda görüldüğü üzere bu kanun TSK, Sahil Güvenlik, Jandarma, MİT ve Emniyet personelini kapsayan bir yapıda olmasına rağmen yasa teklifinde  sadece LİSE MEZUNU POLİS MEMURLARI ile sınırlandırılmıştır.

EMEKLİ ASKERLERDEN İTİRAZ

Yasa Teklifi verilmesine müteakip TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİNDEN (TEMAD) itiraz geldi. TEMAD Resmi sitesinde şu açıklamayı yaptı.

temad itiraz

Kanun teklifine sosyal medyada tepkiler sürüyor. Hükümetin yaptığı iyileştirme çalışmalarından askeri personeli muaf tutması başta emekli personel olmak üzere tepki ile karşılandı

Artık gözler hükümette.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu