OYAK’ta Nema Tartışması Konu Yargıya Taşınacak

OYAD yani Ordu Yardımlaşma Derneği, OYAK tarafından açıklanması beklenen 2023 yılına ilişkin nema oranlarının beklenileni karşılamaması durumunda, OYAK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere şirketlerin yönetim kurullarında görevli tüm yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını beyan etti.

OYAK'ta Nema Tartışması Konu Yargıya Taşınacak

Yaklaşan OYAK genel kurulu öncesi Silahlı Kuvvetler camiasının subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sivil memur ve gazi, şehit ile yakınlarının üye olduğu Ordu Yardımlaşma Derneği, önemli açıklamalarda bulundu.

OYAK 2023 yılı nemasının beklentilerin altında açıklanmasından kuşkulanan OYAD’dan yapılan açıklamada, nemanın düşük kalması durumunda genel kurul Kararlarını mahkemeye taşıyarak, OYAK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere şirketlerin yönetim kurullarında görevli tüm yöneticiler hakkında adli mercilere suç duyurusunda bulunacaklarını belirtildi.

DÜŞÜK NEMAYI KABUL ETMİYORUZ

OYAD’dan yapılan açıklamada öne çıkan başlıklar şöyle:

Son zamanlarda birçok sosyal medya mecralarında ve çeşitli basın yayın organlarında ,2023 yılı NEMA oranına yönelik kasıtlı ya da kasıtsız, bilinçli ya da bilinçsiz şekilde tahmin veya alınan duyum adı altında hiç arzu etmediğimiz, kabul edemeyeceğimiz çeşitli rakamlar yayınlanmaktadır.

Bu rakamlar %75-85 aralığında değişmektedir. Öncelikle şu hususu kesin ve net bir şekilde belirtiyoruz ki, bu oranları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu durum üyeler arasında infial ve tartışmalar oluştururken Kurumumuz OYAK tarafından tedbir alınmayarak gerekli açıklamanın yapılmadığını da izlemekteyiz.

OYAK’IN ÖZKAYNAKLARI ARTTI

2023 yılı nemasının bu rakamlarda çıkması mümkün değildir. Kısaca neden bu rakamları kabul etmediğimizi açıklamak istiyoruz. Bilindiği üzere en son enflasyon muhasebesi aslında enflasyon düzeltmesi 2003-2004 yıllarında yapılmıştı. Enflasyon düzeltmesi neden bu kadar önemli? Çünkü, geçen zaman içinde enflasyon nedeniyle paranın satın alma gücünde değişimler olmuş ve mali tablolar da buna bağlı olarak gerçek durumu ifade edemez hale gelmişti. Bu nedenle 20 yıl sonra bu sene yapılan enflasyon düzeltmesiyle mali tablolar gerçek durumu ifade edecek hale gelmiştir. Yapılan bu düzeltme sonrasında ülkemizdeki şirketlerin genelinde %200-250 oranlarında bir öz kaynak artışı yaşanmıştır. Bu oranların çok üstünde öz kaynaklarını artıran şirketler de olmuştur. OYAK bünyesinde olup İMKB de işlem ören şirketlerimizden;

ERDEMİR %61, OYAK YATIRIM %173,64, OYAK ÇİMENTO %262,16,  HEKTAŞ %204,02 oranlarında öz kaynak artışları olmuştur. Bunlar borsada işlem gördüğü için bildiğimiz artışlardır. Diğer şirketlerimizin de an az piyasa şartlarında ve bu şirketlerimiz gibi öz kaynak artırdığını düşünürsek bu sene nema oranın geçen senenin altında kalması imkansızdır.

Enflasyon düzeltmesi ve öz kaynak artışı üzerinde neden bu kadar durduğumuza gelince, nema sadece şirket karlarından ibaret değildir. Enflasyon düzeltmesi faktörlerden sadece bir tanesi ve en önemli olanıdır. Bunun yanında nemaya finansal gelirler, gayrimenkul gelirleri gibi birçok faktör daha etki etmektedir ve bu etkenlerin hiçbirisinin piyasa şartlarının altında kaldığını düşünmüyoruz.

2022 NEMASI BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Tüm bu veriler ışığında, 2022 Yılı nemasından düşük (2022 Yılı neması son yirmi yılın nema/enflasyon oranına göre en kötü sondan ikinci nemasıdır.), iki basamaklı bir nemanın açıklanması demek; güzide kurumumuzu yönetenlerin iyi yönetemediği, şirketlerimizin piyasa şartlarının altında kaldığı ve zarar ettiği ve dolayısıyla üyelerimizin beklentilerini karşılamayarak zarara uğrattığı sonucunu çıkartırız. İki rakamlı bir nemanın açıklanması, TÜİK Enflasyon oranı ile kıyaslandığı takDirde OYAK tarihinin en düşük nema oranı olacaktır. Bu sonuçla da Temsilciler Kurulu ile Yönetim Kurulunda görev alan üyelerin de görevlerini layıkıyla yapmadıkları kanısına varılacaktır.

EYLEM PLANI HAZIRLADILAR

Böyle bir durumda Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, en başta üyelerimizden aldığımız güç ve yine şimdiye kadar olduğu gibi üyelerimizin desteğiyle, tüm EMS üyelerine karşı sorumluluğumuzun gereği olarak;

Böyle bir nema oranı açıklanırsa yukarıda açıkladığımız gerekçelerle açıklanır açıklanmaz 2022 yılı nemasında olduğu gibi yargıya taşıyacağımızı,

OYAK YÖNETİCİLERİNE SUÇ DUYURUSU

Sadece Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanıyla sınırlı kalmayıp şirketlerimizin yönetim kurullarında görevli tüm yöneticilerin istifalarını istemek gayesiyle imza kampanyaları başlatacağımızı,

Mağduriyetimizin giderilmesi maksadıyla TBMM’de halkın vekili olan, Milletvekillerini ziyaret ederek, bilgilendirmeler yapıp bize destek olmalarını isteyeceğimizi,

Ulusal basın-yayın organlarımızdan randevular talep ederek bizimle görüşen değerli basın mensuplarına ve basın kuruluşlarına açıklamalar yaparak konuyu ülkemizin gündemine taşıyarak kamuoyunu bilgilendirip destek isteyeceğimizi,

Genel Kurul Kararlarını mahkemeye taşıyarak, OYAK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olmak üzere şirketlerimizin yönetim kurullarında görevli tüm yöneticiler hakkında adli mercilere suç duyurusunda bulunacağının bilinmesini, Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gerçek bir nema çalışması göremedim Oyad açıklamasında. Hep farazi şeyler var burada. Şirketlerin özkaynak artışlarının ne kadarı şirket faaliyetleri ile ne kadarı enflasyon muhasebesi ile oluşmuş? Özkaynak artışları Dağıtıma esas kaynağa kaç puan katkı sağlayacak? Zaten özkaynak artışları aynı oranda dağıtıma esas kaynağa etki etmez. Oyak daha yüksek nema verebilir ama vermiyor diye iddia ediyorlar ama bakıyorum Hiçbir finansal ve matematiksel gerçeği içermiyor iddialar. Emekli astsubaylarlar olarak bir sürü haksızlık ve adaletsizlikle mücadele ediyoruz. Ancak elimizde sahip olduğumuz yagane ve en güzel hakkımız Oyak kurumu üyeliğimiz ve Oyak getirileridir. Onca çomak sokulacak şey dururken tek işleyen çarka hiçbir gerçeğe dayandırmadan çomak sokmaya çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu