Emeklilere Masallar 10 Bin TL İkramiye Ekimde Olmadı Kasımda Oda Olmadı Kesin Yılbaşında

Meclisin açılması ile birlikte emeklilerin mağduriyetlerinin giderileceği müjdesi verilmesinden sonra emeklileri oyalamak için çeşitli masallar yandaş medya tarafından sürekli gündeme pompalanıyor. Yüzüncü yıl ikramiyesi 5 bin TL yetmez 10 bin TL olacak, Ekimde, olmadı Kasımda, oda olmadı yılbaşında emeklilerin maaşlarında iyileştirme yapılacak, Emekliye Dev zam yolda… cek cak cuk…

Emeklilere Masallar 10 Bin TL İkramiye Ekimde Olmadı Kasımda Oda Olmadı Kesin Yılbaşında

 

Hatırlarsanız Temmuz zamlarında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Bey Memur Maşlarına seyyanen yapılan 8.077 TL yi emeklilere vermemiş, bunun üzerine sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Bey “Memura zam gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil” diyerek bu duruma tepki göstermişti. Ardından da sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Bey “Meclisin açılması ile ilk iş emekli maaşlarında düzenleme olacak” sözünü vermişti.

Gerçi, seçim sürecinde de Memurlara yapılacak zamlar emeklilere de uygulanacak diye sözler verilmişti. Ama yerine getiren olmadı…

Emekli Vekil Yolu Gözlemekten Bir Hal Oldu

Tüm emekliler Vekillerimizin tatillerinin bitmesini gözlemekten perişan oldular. Tabi çok çalışıp yorulan vekillerimizin dinlenmek elbette hakkı :). Emekli elindeki 7,500 TL ile idare ededursun.

Ev kirası ödesin (En düşük kira 7.000 Tl)
Çocuğunu Üniversitede okutsun (tüm masraflar ortalama aylık 8.000 TL)
Elektrik faturası ödesin (Aylık 600 Tl)
Su faturası ödesin (Aylık 150 Tl)
Telefon faturası ödesin (Aylık 150 Tl)
Karnını Doyursun (2 Kişi Aylık açlık sınırı 7 Bin TL)

Emeklinin aldığı 7.500 TL yukardaki tabloya diyecek bir şey kalmadı. Sözün bittiği yer…

Hükümetin Sevdiği Emekli Tipi

Geçenlerde izlediğim bir  sokak röportajında bir emekli aldığı 7.500 TL nin kendisine yettiğini söylüyordu ve şu geçindiğini anlattı. Annemlerin evinde kaldığım için ev kirası ödemiyorum, ekmeği askıda ekmeklerden alıyorum,  faturaları da babamın emekli maaşından ödüyoruz, oğlum üniversiteyi bıraktı iş arıyor o yüzden eğitim masrafımız yok,  yemeklerde de zaten makarna yediğimiz için çok para gitmiyor, çarşıya çıkarken de suyu evden içip çıkıyorum, çişim gelince de bir duvar…..

Başka bir emekli de yine maaşının kendine yettiğini söyleyerek yetmiyor diyenlere de ateş püskürüyordu. Bizim emekli maaşından bir şikayetimiz yok ki gayet rahat geçiniyoruz, karı koca çalışıyoruz…..

Emekli Dernekleri “Duymadım Görmedim Bilmiyorum”

Emekli dernekleri de sanki Amerikalı emeklileri temsil ediyorlar. Birde çıkıp “BİRİ BANA 7.500 TL İLE NASIL GEÇİNİLİR HELE BİRİ ANLATSIN” diyemiyor. Bizim ülkemizde Yürek Yemiş Emekli Dernek Başkanı Yok ki.. Sesini çıkarsın temsil ettiği kişilerin haklarını gerçekten arasın…

Emekli Asker Derneklerinden Bazıları da Kayıp

TESUD (Türkiye Emekli Subaylar Derneği bu konulara girmeyi  sanırım pek sevmiyor. Her zaman olduğu gibi sessizliğini korumakta ısrarlı. Mahiyetinin Emekli Maşlarının yıllar içinde nasıl eridiği konusuna ya hakim değiller yada artık kabullendiler.

TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) ise Eski Milli Savunma Bakanından hakareti (Sayın Hamza Dürgenin ifadesi ile Terbiyesinin El vermedi Şeyler Söylemiş) yedikten sonra Kurumsal Kimliği ile Parti Mitinglerinde Slogan atıyordu. Sonrasında da gözden ve gönülden ırak kaldı.

Emekli Uzman Derneklerinin hakkını yememek lazım. Birkaç tane dernekle birlikte her buldukları platform da çalışanlarının ve emeklilerinin hakları için seslerini duyurma amaçlı mücadele veriyorlar.

Emeklilerimiz İse Ayrı Bir Alem

En son emekli arkadaşlarımız zam almak için Facebook’ta tren zincir gibi eylemler yapıyorlardı. Facebook üzerinden tren yapılıp zam alacağına inanan emekli kitlesi sanırım sadece bizim ülkemizde var. Kitle böyle olunca Hükümet ne yapsın diyesi geliyor insanın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu