AYM, Ek MTV Kararının Gerekçesini Açıkladı Bakın Gerekçe Neymiş

Anayasa Mahkemesi, 2023 yılında bir kereye mahsus alınacak ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) iptaline ilişkin talebin reddedilmesinin gerekçeli kararını açıkladı. Açıklanan Gerekçe bakın neymiş ??

AYM Ek MTV Kararının Gerekçesini Açıkladı Bakın Gerekçe Neymiş

Anayasa Mahkemesi açıkladığı kararda, kişinin sahip olduğu taşıtın bir servet unsuru olarak mali gücünün göstergelerinden biri olduğunu kaydedildi.

‘TAŞIT SERVET UNSURU GÖSTERGESİ’

Yüksek mahkeme, ek MTV’nin bir defalığına ödenmesinin öngörülmesinin ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanmasına katkı sağlayacağı gözetildiğinde kuralın bu meşru amaca ulaşma bakımından elverişli olduğunun anlaşıldığı görüşüne yer verdi.

AYM ayrıca, kişinin sahip olduğu taşıtın bir servet unsuru olarak mali gücünün göstergelerinden biri olduğunu, depremler nedeniyle oluşan maddi kayıpların büyüklüğü karşısında bu kayıpların giderilmesi sonucunda elde edilecek fayda ile araç sahiplerinin katlanacağı külfet arasında makul bir dengesizliğin bulunmadığını kaydetti.

Mahkeme, tüm hususlar gözetildiğinde MTV’nin toplumun tüm kesimlerini kapsayan yaygın bir vergi olduğu da dikkate alındığında kuralın mali güce göre vergilendirme, vergi yükünün adaletli dağılımı ve eşitlilik ilkeleri ile çelişmediği sonucuna varıldığını belirtti. (REUTERS)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu