Milli Savunma Eski Bakanından Şikayetçi Oldu

Milli Savunma Eski Bakanından Şikayetçi Oldu

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Hamza Dürgen 03 Mayıs 2023 tarihinde, Samsun TEMAD tarafından organize edilen bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında “Milli Savunma Bakanının şahsımla görüştüğü telefonda sizlere hitaben söylediği sözleri terbiyem el vermiyor” demişti.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen 2023 genel seçimleri öncesi Astsubayların tazminat talepleri için Milli Savunma Bakanlığı ile bazı görüşmeler gerçekleştirmişti. Hamza Dürgen’in space odalarında yaptığı konuşmalarda nisan ayının son haftasına kadar Milli Savunma Bakanlığının konuya olumlu baktığını Astsubaylara tazminat verileceğine inandığını vurgulamıştı.

Fakat Nisan 2023 ayının son haftasında TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen space odalarında yaptığı konuşmalarında Milli Savunma Eski Bakanı Hulusi Akar’ın Haziran 2022 ayında TEMAD Yönetimi ve Hulusi Akar ile yapılan toplantıda “TAZMİNAT MAZMİNAT YOK” dediğini beyan etmişti. Milli Savunma Komisyonunda Bulunan İsmet Yılmaz’ında Astsubaylara hitaben “Statünüzü Bilin” dediğini ifade etmişti.

2023 Genel seçimleri öncesinde birçok meslek grubu sorunlarını hem sosyal medyada hem de çeşitli ortamlarda seslerinin duyurarak bir çok sorunlarını giderdi ve önemli özlük haklarına sahip oldular.

Kahraman Ordumuzun çeşitli kademelerinde görev yapmış ve nihayetinde Genel Kurmay Başkanlığına terfi etmiş oradan Milli Savunma Bakanı olmuş Hulusi Akar Astsubaylarla yıllarda omuz omuza görev yapmış bir personeldir. Milli Savunma Bakanı olarak ordu içinde Astsubayların sorunlarını en iyi bilen aynı zamanda Astsubayların en büyük amiri olan Hulusi Akar Astsubayların taleplerine cevap vermesi beklenen makamdı.

Emekli Astsubay Necmi Tengilimoğlu Şikayetçi Oldu

TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen’in Milli Savunma Eski Bakanının söylediğini iddia ettiği sözler üzerine Emekli Astsubay Necmi Tengilimoğlu konunun araştırılarak suçun varlığı halinde ilgili kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için savcılığa müracaat etti.

Emekli Astsubay Necmi Tengilimoğu müracaatında; “Astsubaylar ülkemizin tüm sathında, en mahrum köşelerinde, her türlü imkansızlıkları yaşayarak, sayısız badireler atlatarak, hayatını hiçe sayarak, sayısız şehitler vererek, sadece ve sadece ülkesinin bekası düşünen İnsan Topluluğudur. Hiçbir şahıs temsil ettiği makamını da kullanarak Astsubaylara hakaret etme hakkına sahip olmadığı gibi haddi de değildir” ifadelerini kullandı ve suçun varlığının sübuta ermesi halinde şüpheli hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep etti.

Necmi Tengilimoğu şikayetine söz konusu videoyu ekleyerek Samsun TEMAD Yönetimini ve Hamza Dürgen’i şahit olarak gösterdi. Hamza Dürgen’in ve Samsun TEMAD yönetimin vereceği cevaplar merak konusu oldu.

Astsubaylar tarafından konu hakkında TEMAD Başkanının işlem başlatması gerektiği dile getirilirken Hamza Dürgen’in bu konuda sessiz kalması herkesi şaşırtmıştı.

Emekli Astsubay Necmi Tengilimoğlu Kimdir ?

Necmi Tengilimoğlu 1964 yılın da, ANKARA İli, Altındağ ilçesinde bulunan bir gece kondu da dünyaya geldi. 5 çocuklu memur bir ailenin, en küçük ferdidir. Çubuk Lisesi’nden 1982 yılında mezun oldu.

Necmi Tengilimoğlu 1983 Yılında Jandarma Astsubay Sınıf Okulu’na girerek ,1984 yılında mezun oldu. Batman J. Komd.Alay K.lığı emrine, Takım Komutanı olarak atandı. Beş aylık görevden sonra, Foça J.Komd.Okul K.lığına, Komando kursuna çağrıldı. Komando kursunu derece ile bitirmesinden dolayı, 1986 yılında FOÇA J.Komd.Okul. K.lığı emrine atandı. Burada Kurs Bölük K.lığın’da, 1988 yılı atamalarına kadar Tk.Klığı yaptı.

1988-1991 arası İlk şark görevi, Mardin-Derik Derinsu J.Krk.K.lığı yaptı. Buradan FOÇA J.Komd. Okuluna özel istekle tayin edildi. Burada Öğretim Kurulu Başkanlığı emrinde 2 yıl komando kursuna katılan subay, astsubay ve uzman jandarmalara eğitici personel olarak görev yaptı. 1993 Bingöl, 1996 Adana, 1998 Diyarbakır, 2001 Ordu, 2002 Mersin, 2007 Çankırı, 2009 Malatya, 2013 Batman, İl J.K. lıkları emrin de ve 2018 Giresun ili Espiye Cezaevi Bölük K.lığından ,2019 yılında yaş haddinden emekli edildi.

Bu konuda hiç bir emekli evrakına imza atmadı. Çünkü emeklilik evraklarında ‘’İSTEKLE EMEKLİ’’ yazıyordu . 2019 yılında hemen dava açtı . 60 yaşına kadar çalışmam gerektiğini, kendisini emekli edecekseniz de subaylarda olduğu gibi tazminat verin diyerek idareye müracaat etti. İdare’den herhangi bir cevap alamadığından dolayı Anayasa’ya aykırılık iddiasında bulunarak dava açtı .Dava derdest olup Samsun İstinaf Mahkemesi’nde devam etmektedir.

Necmi TENGİLİMOĞLU daha öncede Beyaz Tv Spor yorumcusu Sinan Sinan Engin,  Bnb Arif Dülekalp, Engin Altay  Ermenilere soy kırım yapıldığını iddia eden Mv Garo PAYLAN hakkında da suç duruşunda bulunmuş en sonda OYAK’ın açıkladığı %90,1 ile de nemanın yetersizliği konusunda müracaatlarda bulunmuştu.

Çalışma hayatı boyunca ve emekli olduktan sonrada gördüğü bütün hukuksuz konuları yargıya taşıdı.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bu sorusturmanin sonucunda hicbirsey olmaz lakin ses getirbilirsek be ala. Bu konunun ulusal kanallarda da duyurulmasi sart.

  2. Zihniyeti bozuk olanları bizim ıslah etmemiz mümkün değildir! O makama onu getiren Sayın Başkan’ın hatalarından biriside onu MSB yapmasıdır!

  3. Temad’ın başına kesinlikle Necmi komutanımın gelmesi lazım, bizi en iyi temsil edecek olan odur. Her kesimin birçok isteğinin yerine getirildiği Seçim sürecinde Astsubaylar ne aldı. ???? Koca bir hiç. veya başka bir şekilde sorayım. Bu süreçte Astsubaylardan daha az kazanım elde eden herhangi bir kesim varmı.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu