KIBRIS’a Ataması Çıkan Personelin Bilmesi ve Yapması Gerekenler

KIBRIS'a Ataması Çıkan Personelin Bilmesi ve Yapması Gerekenler

Kıbrıs’a ataması çıkan personelin bilmesi ve yapması gerekenler nelerdir ? Kıbrıs’ta lojman var mı ? Kıbrıs’a eşya götürülüyor mu? Kıbrıs’a arabamı nasıl götürürüm ?

Ataması Kıbrıs’a çıkan birçok personelin sorularına cevap bulabileceği Kıbrıs Bilgi Rehberi şeklinde sizlere bir yazı hazırladık.

Kıbrıs’a Ataması Çıkan Personelin Hazırlaması Gereken Belgeler Nelerdir ?

Atamanız Kıbrıs’a çıktıysa hazırlamanız gereken en önemli belgelerden ilki “HUDUT GEÇİŞ BELGESİ“dir. Hudut geçiş belgesi her aile bireyi için ayrı ayrı çıkartılmalıdır. Hudut Geçiş Belgesi hazırlandıktan sonra Tabur / Alay yada eşiti komutan tarafından onaylanarak mühürlenmelidir. Ayrıca belge üzerindeki resimler güncel olmalı ve resimlerin üzeri de mühürlenmelidir. Bu belge 6 süre ile geçerlidir ve 6 ay sona atılmayarak saklanmalıdır. (Şahsi Dosyada)

Eğer sizinle birlikte aileniz gelmeyecekse, çocuklarınız için MUVAFAKATNAME belgesi almalısınız. MUVAFAKATNAME belgesini noterden alabilirsiniz. Bu belge eşinizin, siz yokken çocuklarınızı uluslar arası seyahate götürmesi için gereklidir. Aksi takdirde aileniz hava alanında uçağa alınmaz. Bu belge olmadığından dolayı bir çok aile uçağını kaçırmıştır.

Yine son olarak Kıbrıs’a giderken atama emri belgenizi mutlaka yanınızda bulundurunuz

Kıbrıs’a Araç / Otomobil Götürülüyor mu ?

Evet Kıbrıs’a giderken kendi aracınızı götürebilirsiniz. Dilerseniz aracınızı satarak Kıbrıs’tan yeni bir araç alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta trafik sol şeritten işlemektedir. Bu nedenle araçlar sağ direksiyonludur. Kıbrıs trafiğinde sol direkliyonlu araçların kullanımı zor olduğu için bir çok personel kendi araçlarını Türkiye’de satarak Kıbrıs’tan araç almaktadır.

Diğer taraftan kendi aracınızı Kıbrıs’a götürdüğünüz takdirde hem Türkiye’de aracınızın sigortasını yaptırmanız hemde Kıbrıs’ta tekrar aracınızın sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.

Kıbrıs’a Aracımı / Otomobilimi Götürebilmek İçin Neler Yapmalıyım ?

Kıbrıs’a aracınızı götürebilmeniz için öncelikle tüm trafik cezalarınızı ve vergi borçlarınızı ödemelisiniz. Aksi takdirde aracınız gümrükten geçmeyecektir. Ayrıca araç size ait olmalıdır.

Sigorta şirketiniz ile görüşerek KIBRIS’ı dahil ettirebilirsiniz. Fakat bu işlem Uluslar Arası olacağından size yüksek bir fiyat çıkacaktır.

Diğer seçenek ise Kıbrıs Sigorta Şirketlerinden aracınız için Kıbrıs Sigortası yaptırabilirsiniz. Bu seçenek size daha avantajlı olacaktır.

Sigorta yaptırdıktan sonra gümrükte ibraz etmek için firmadan mutlaka belgenizi alınız.

Eğer aracınızı Kıbrıs’ sigortası yaptırmadan götürmeye çalışırsanız, gümrükte fahiş fiyatla aracınızı mecburen sigorta yaptırırsınız.

Kıbrıs’a Aracımı / Otomobilimi Nasıl Götürebilirim ?

Kıbrıs’a aracınızı Deniz Yolu ile götürebilirsiniz.  Mersin Taşucu Limanından hareket eden bir kaç firma ile Kıbrıs’a aracınızı götürebilirsiniz.

AKGÜNLER DENİZ İŞLETMECİLİĞİ    FİLO DENİZ İŞLETMECİLİĞİ

Kıbrıs’a Götürdüğüm Aracımı / Otomobilimi Ailem Kullanabilir mi ?

Kıbrıs girişinde gümrükte size verilen GÜMRÜK MÜSADE BELGESİNE (sarı renkli) aracı kimler kullanacaksa mutlaka yazdırmalısınız. Aksi takdirde bu işlem için Lefkoşe Gümrük Müdürlüğüne gitmeniz gerecektir.

Size gümrükte verilen GÜMRÜK MÜSADE BELGENİZİ sakın atmayınız. Tekrar Türkiye’ye dönüşünüzde sizden bu belge istenilecektir.

Kıbrıs’a Başkasına Ait Araç / Otomobil Götürebilir miyim ?

Kıbrıs’a götüreceğiniz araç size ait değilse, eşinize yada bir akrabanıza ait ise noterden vekaletname almalısınız. Ancak bu şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Türkiye Ehliyeti ile Araç Kullanabilir miyim ?

Kıbrıs’a atamalı personel Türkiye ehliyeti ile araç kullanabilmektedir. Fakat atamalı olmayan aile personelinin araç kullanabilmesi için ehliyetlerini KIBRIS EHLİYETİNE çevirtmek zorundadırlar.

Türkiye Ehliyeti Kıbrıs Ehliyetine Nasıl Çevrilir ?

Türkiye ehliyeti Kıbrıs ehliyetine çevirmek için, 2 adet  fotoğraf, Hudut geçiş belgesi, T.C. Büyükelçiliğinden ehliyetin geçerli olduğuna dair bir yazı ile birlikte Lefkoşa Gelirler Müdürlüğü ehliyet bölümüne müracaat ederek bir form dolduruyorsunuz. GÜNCEL ücreti ödedikten sonra 15gün sonra KKTC ehliyetinizi alıyorsunuz.

Kıbrıs’ta Lojman var mı ?

Evet Kıbrıs’ta atamalı olduğunuz süre içinde kalabilmeniz için birliklerin kendi bünyelerinde Lojman mevcuttur. Lojmanlar her birlik bünyesine göre, adet olarak ve eşya durumu olarak farklılıklar göstermektedir. Lojman genişlikleri ve oda sayıları da birlik imkanlarına göre değişiklik göstermektedir.

Kıbrıs’ta Lojmanlar Eşyalı mı ?

Evet Kıbrıs’ta Lojmanlarda temel ihtiyaçları karşılayacak eşyalar bulunmaktadır. Hemen hemen her lojmanda değişiklik göstermekle birlikte klima, buzdolabı, çamaşır makinası, televizyon, çekyat yada koltuk takımı, fırın, ocak, yatak ve bazı gereçler yer almaktadır.

Bir çok lojmanda tabak, çanak, çatal, kaşık ve bardak gibi mutfak eşyaları ile yastık, çarşaf, yorgan gibi yatak odası eşyaları mevcut değildir. Bunları genelde Türkiye’den getirmeniz tavsiye edilir.

Lojman teslim alırken eşyaların arızalı olma ihtimaline karşı kontrol edilerek alınması tavsiye edilir. arızalı eşyalar sık karşılaşılan bir durumdur. Arızalı eşyalar birlik S-4’leri tarafından değiştirilmektedir. Fakat değiştirme işlemi uzunca zaman alan bir durumdur.

Kıbrıs’a Eşya Götürülüyor mu ?

Kıbrıs’a eşya götürebilirsiniz. Fakat Kıbrıs’ta size içinde yaşayabilmeniz için yeterli seviyede eşyaları olan lojman verileceği için kendi eşyalarınıza ihtiyacınız olmayacak. Bu nedenle 2 yıl boyunca kullanmayacağınız eşyalarınızı dilerseniz satabilirsiniz dilerseniz depo tutarak muhafaza edebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Lojmanlarda kullanmak İçin Nasıl Eşya Getirebilirim ?

Kıbrıs’a eşyalarınızı giderken aracınızla götürebilir veya uygun fiyata ASPOS (Askeri Posta Servisi) ile nakliye edebilirsiniz. ASPOS’u kullanmak için eşyalarınızı çok güzel bir şekilde paketlemelisiniz. Özellikle kırılacak eşyalarınız için özen göstermelisiniz. Tüm kutularınızın üzerine atama emrinizin bir nüshasını yapıştırmalısınız Bulunduğunuz yerdeki postaneye Atama emriniz ile giderek kargolama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Lojman Çıkana Kadar Nerede Kalabilirim ?

Kıbıs’ta lojman dağıtımı sonradan atama emrinde belirtilen tarihlerde yapılacağı için ailenizin lojman aldıktan sonra gelmesi tavsiye edilir. Atama dönemi olduğu için orduevlerinde aileniz ile kalmak için yer bulmak neredeyse imkanız hale gelmektedir.

Eğer kendiniz kalacaksanız, birliğinize yakın orduevlerinde (genelde yer bulunmuyor), birliklerin misafirhanelerinde (koğuş tarzında çoklu kalınan yerler, klima olmama ihtimali yüksek) yada kendi makam odalarınızda kalabilirsiniz.

Aileniz ile gitmiş iseniz orduevlerinde ( yer bulmak kolay olmayacaktır) Kıbrıs otellerinde (ücretler muhtemelen aşırı yüksek olacaktır) yada Kıbrıs’ta bulunan arkadaşlarınızın yanında kalabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Lojmanlar Nasıl Dağıtılıyor ?

Kıbrıs’ta lojmanlar Türkiye’deki gibi ilgili yönergeye göre dağıtılır. Katıldığınız dağıtımda puanınıza göre lojman alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Lojmanda Kaldığım Sürede Lojman Puanım Düşer mi ?

Kıbrıs’ta kaldığınız süre içinde lojman puanınız düşmez. Giriş yaptığınız puanla veya tekrar hesaplatacağınız puanınız ile geri dönebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Uzman Erbaşlara Lojman veriliyor mu ?

Birliklerin kontenjanlarında bulunan lojmanlar ilgili yönergede belirtilen esaslara göre dağıtımları yapıldığı için Uzman Erbaşlara lojman verilmektedir.

Her ne kadar Uzman Erbaşlar için lojman bulunsa da bazı birlikte kontenjanlar yeterli olmamaktadır. Plan yapmadan önce atandığınız birliğin Personel Subayını arayarak lojmanlar için Uzman Erbaş kontenjanını ve atama olan Uzman Erbaş sayısını öğrenmekte fayda olacaktır.

Kıbrıs’ta Bekar Personele Lojman veriliyor mu ?

Kıbrıs’ta Lojman dağıtımında boş lojman kalacak olursa bekar personele lojman dağıtımı yapılıyor. Bu durum çok nadir birliklerde gerçekleşmektedir.

Kıbrıs’ta Bekar Personele Nerede Kalıyor ?

Kıbrıs’ta bekar personel birliklerin bünyesinde bulunan misafirhanelerde kalmaktadırlar. Bekar personelin Kıbrıs’ta ev tutmasına izin verilmemektedir.

Kıbrıs’ta Lojmanlar Ücretli mi ?

Evet Kıbrıs’ta bulunan lojmanlar ve misafirhaneler ücretlidir. Kıbrıs’ta lojman ücretleri  m2üzerinden hesaplanmaktadır. 2022 yılı için ortalama 100 m2 bir lojman için 650 TL civarında ücret ödersiniz. (her yıl değişmektedir.)

Kıbrıs’ta Lojmanlarda Elektrik Faturası Ödeniyor mu ?

Kıbrıs’ta lojmanlarda elektrik faturası ödenmemektedir.

Kıbrıs’ta Lojmanlarda Su Faturası Ödeniyor mu ?

Kıbrıs’ta lojmanlarda su faturaları ödenmemektedir.

KIBRIS’a Ataması Çıkan Personelin Bilmesi ve Yapması Gerekenler Yazımıza eklemeler yapılacaktır. Sizinde bildiklerinizi yorumda belirtirseniz yazımıza eklenecektir. Takipte kalın

KIBRIS’a Ataması Çıkan Personelin Bilmesi ve Yapması Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu