OYAK Satacağını Duyurdu

OYAK Satacağını Duyurdu

Hisse başına 23,37 TL’den yapılacak satış Türkiye dışında yerleşik uluslararası bir kurumsal yatırımcıya plasman yoluyla gerçekleştirildi.

Satışta brüt hasılat 2,04 milyar TL oldu. İşlemin Borsa dışı bir işlem olarak 23 Ağustos’ta tamamlanması bekleniyor.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre işlemde HSBC Bank Plc. OYAK’ın tek plasman temsilcisi olarak görev aldı. İşlem sonrası OYAK’ın Hektaş’taki payı yüzde 55,37 olacak ve çoğunluk pay sahibi olmaya devam edecek

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Hektaş’taki hisselerinin bir kısmını sattığını duyurdu. OYAK, Hektaş’ın ödenmiş sermayesinin yaklaşık yüzde 3,45’ine denk gelen 87,3 milyon adet hisseyi, Türkiye dışında yerleşik bir uluslararası kurumsal yatırımcıya plasman yoluyla sattı.

Satış işlemi, hisse başına 23,37 TL fiyatla gerçekleştirildi ve OYAK’a yaklaşık 2 milyar 41 milyon TL gelir sağladı. Hektaş ise hisselerin satışından herhangi bir gelir elde etmedi. Satış işleminin borsa dışı bir işlem olarak bugün tamamlanması bekleniyor.

OYAK, satış işlemi ile ilgili olarak HSBC Bank plc’nin (HSBC) tek plasman temsilcisi olarak görev aldığını bildirdi. OYAK, satış işleminden önce Hektaş’ın çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 58,82’sine doğrudan ve yaklaşık yüzde 0,62’sine dolaylı olarak sahip olduğunu ve satış işleminden sonra Hektaş’taki doğrudan hissedarlık oranının yaklaşık yüzde 55,37 olacağını belirtti. OYAK, satış işleminden sonra da Hektaş’ın çoğunluk pay sahibi olmaya devam edeceğini ve Hektaş’a olan desteğinin devam ettiğini vurguladı.

OYAK, satış işleminin başarıyla tamamlanmasına bağlı olarak HSBC ile anlaştığı üzere, elinde kalan Hektaş paylarına yönelik 60 günlük bir satmama taahhüdü ile bağlı olacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu