Savcı Sinir Hastalıkları Hastanesine Sevk Edildi Akli Melekelerine Bakılacak

İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi, HSK’da yaşadığı tartışmanın ardından aynı yerde görevli olan savcı F.A.’nın “Akli meleklerinin yerinde olup olmadığının” tespiti için sinir hastalıkları hastanesine sevk edilmesine karar verdi.

Savcı Sinir Hastalıkları Hastanesine Sevk Edildi Akli Melekelerine Bakılacak

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görevli olan Cumhuriyet savcısı F.A., 15 Haziran’da Ankara’ya giderek Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) görüşme talep etti. Ancak burada yaşanan tartışmadan sonra  HSK güvenlik görevlileri savcı F.A. hakkında tutanak tuttu.

Yapılan araştırmada savcının 2020 yılında “yineleyen depresyon” tanısıyla 20 gün boyunca tedavi gördüğü öğrenildi.

Ardından İstanbul Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi de “Tedavi amaçlı kişisel koruma kararı” davası kapsamında Savcı hakkında “Sağlık görevlilerinden gerekli tıbbi yardım alınarak en yakın Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde veya İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine” hükmetti.

Mahkeme, savcının bu karara direnmesi halinde polis zoruyla götürülmesi gerektiğini vurguladı.

Mahkeme kararında Cumhuriyet Savcısının zorunlu tedaviye muhtaç olup olmadığı, zorunlu yatış endikasyonu olup olmadığının tespiti açısından gecikmeksizin hekim ön raporu alınması istenildi.

BAŞKALARININ GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİP ETMEDİĞİ ARAŞTIRILSIN

İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi kararında sinir hastalıkları hastanesi veya Adli Tıp’tan savcı ile ilgili şunların araştırılmasını istedi:

“Akli meleklerinin yerinde olup olmadığı, akıl hastalığı veya akıl zayıflığına duçar olup olmadığı, hastalığının süreklilik arz edip etmediği,

-Bu sebeplerle kanuni ehil olup olmadığı,

-Sürekli olarak yardım almasının gerekli olup olmadığı,

-Mahkemece dinlenmesinde fayda bulunup bulunmadığı,

-Başkalarının güvenliğini tehlikeye sokup sokmadığı.”

Kaynak
Odatv

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu