Emekli Albay Orkun Özeller’i Ankara Merkez Orduevi’ne Neden Almadılar?

Son zamanlarda sığınmacı sorununu sık sık gündeme getiren emekli Albay Orkun Özeller’in Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Ankara Merkez Orduevi’ne girişinin yasaklandığı iddia edildi.

Emekli Albay Orkun Özeller’i Ankara Merkez Orduevi’ne Neden Almadılar

İncirlik’te görev yaparken ABD’nin verdiği madalyayı reddetmesiyle bilinen emekli Albay Orkun Özeller, bugün Ankara Merkez Orduevi’ne gitti.

Giriş kartını turnikeye okuttuğunda girişinin yasaklandığını öğrenen Özeller, konuya ilişkin Cumhuriyet‘e açıklamada bulundu. Özeller, yasağın sığınmacı sorununu gündeme getirmesi sebebiyle uygulandığını ileri sürdü.

“FARKINDALIK YARATMAYA ÇALIŞIYORUM”

“İran hududuna gittiğim için böyle bir karar alındığını düşünüyorum” diyen Özeller şöyle devam etti: “Sığınmacılar konusuyla ilgili farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Hala hudutlardaki durumu göremeyenler ve tehlikenin farkında olmayanlar ettikleri askerlik yeminini sorgulasın. Onlar bu ülkenin düşmanlarını sevindirdiler.”

“TERÖRİSTLERİ ENGELLEMEYENLER…”

Konuya ilişkin bilgi almak amacıyla Cimer’e yazacağını belirten Özeller, “TSK başımızın tacıdır. TSK’yi yönetenlerin aldığı bu gibi kararlar kurumu yıpratamaz. Kimlerin hangi dayanaklar ile böyle bir yasak koyduğunu bilmiyorum” diye konuştu.

Öte yandan emekli Hakim Albay ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Zeki Üçok da  yasağa tepki gösterdi.

Emekli Albay Orkun Özeller’i Ankara Merkez Orduevi’ne Neden Almadılar

Müyesser Yıldız olayın görüntüsünü paylaşmasının ardından, bir hatırlatmada bulunarak, zamanında Balyoz-Ergenekon kumpas davalarında TSK’nın tavrını eleştiren çok sayıda komutanın, Montrö’ye sahip çıkan emekli amirallere verilen ilk cezanın bu olduğunu ifade etti.

Yıldız, Emekli Albay Özeller’in suçunun, Özeller’in şu anda İYİ Parti’de olmasından dolayı mı olduğunu şu şekilde sordu: “Eğer herhangi bir “sehven” durumu sözkonusu değilse; acaba Özeller’in “suçu” ne? ABD’nin madalyasını reddetmesi mi, Van sınırına gidip kaçakların gelişini gündeme taşıması mı, İYİ Parti’de olması mı?”

NE OLMUŞTU?

2017 yılında İncirlik Üssü’ndeki ‘koalisyon’ güçlerinin karargahında bir veda ve madalya töreni düzenlenmiş, tören sırasında ABD’li Albay Kevin Leahy, ‘Koalisyon’ güçleri karargahında görev yapan Albay Orkun Özeller’e üstün başarılarından dolayı madalya takdim etmişti.

Bu törende konuşma yapan Özeller, “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. ‘Onurum’ bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Madalyayı iade eden Albay Özeller, törenden ayrılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu