Erken Emeklilik Yasası Kabul Edildi Herkese Müjde !!!

Erken Emeklilik Yasası Kabul Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken emeklilik hayali kuranlara müjde verdi. Yeni yasa çıktı. Artık sigorta girişi 2000, 2002 ve 2008 yıllarında olanlar erken emekli olacak. Yaş ve prim indirimi geldi.

Cumhurbaşkanı imzaladı! Sigorta başlangıcı 2000, 2002 ve 2008 olanlara YAŞ İNDİRİMİ ile erken emeklilik

Erken emeklilik hayali Kuran milyonlarca kişiye yeni müjdeler gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu, sigorta girişi 2000 2002 2008 olanlar artık yaş indirimi ile erken emekli olma hakkına sahip olacak. Erken emeklilik milyonlarca kişiyi kapsıyor. Yeni yasa ile birlikte sadece yaş indirimi değil aynı zamanda prim indirimi de geliyor. Yani emeklilikte büyük bir reform yapılıyor erken emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş başvuru yaparak emekli maaşı almaya başlayabiliyor. Sigorta başlangıç tarihi 2000 2002 ve 2008 olan Milyonlar için erken emeklilik detayları haberimizde…

SSK ve bağ-kur’lu çalışanların en büyük hayali erken emeklilik. Uzun yıllar boyunca çalışmak zorunda kalmadan emeklilik hakkı isteyen vatandaşlar EYT yasası benzeri bir düzenleme için hükümetten açıklama bekliyordu. Özellikle prim şartı nedeniyle EYT’yi kaçıranlar, Staj ve çıraklık mağdurları ile 1999 sonrası sigortalı olanlar uzun süreden beri bekleyiş içindeydi. Nihayet beklenen güzel haber geldi. Erken emeklilik yasası ile ilgili yeni gelişmeler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasanın detaylarını aktardı. Bu yasa ile birlikte milyonlarca kişiye erken emeklilik müjdesi gelecek. Sigorta girişi 2000-2002 ve 2008 olan Milyonlar emeklilik dilekçesi vererek emekli maaşı almaya başlayacak. Erken emeklilik yasası ile hem prim indirimi hem de yat indirimi geldi. İşte son dakika erken emeklilik detayları…

ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ VERİLDİ
Emekli maaşı almak yani emekli olmak için Türkiye’de bazı şartlar bulunuyor. Özellikle yıl şartı prim gün sayısı ve yaş şartı kesinlikle değişmiyor. Fakat geçtiğimiz aylarda kabul edilen EYT yasası ile birlikte bu şartlarda esneklik yapılmıştı. EYT’yi kaçıran ya da prim mağduru olan vatandaşlar ise kendileri için de yeni bir düzenleme beklemeye başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin ardından sigorta başlangıcı 1999 sonrası olan, staj ve çıraklık mağduru olan ve EYT’DE Prime takılan Milyonlar içinde yeni düzenleme yolda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ilgili bakanlıklar bu yönde çalışmalarına başladı.

YENİ EMEKLİLİK YASASI İLE 8 YIL ERKEN EMEKLİLİK
EYT düzenlemesi sonrası emeklilik ve formu açıklaması eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu açıklamayı doğrulamış EYT yasasının ardından Mağdur olan vatandaşların emeklilik hakkını elde edebilmesi için yeni bir çalışma başlatılacağını duyurmuştu.

Yeni düzenleme ile birlikte emekli olmak için aranan yaş şartı ve prim şartı değişecek. Vatandaşların 48 yaş altı emeklilik hakkını elde etmesi sağlanırken 360,4800 ve 5400 prim gün sayısı emeklilik için yetecek. Emeklilikte prime takılanlar, staj ve çıraklık mağdurları, ev hanımları, sigorta başlangıcı 1999 sonrası olanlar ya da herhangi bir sebeple EYT yasası ile erken emeklilik hakkını Kaybedenler bu yasa sayesinde erken emekli olma şansına sahip olacak. Düzenleme ile ilgili son bilgilerin önümüzdeki günlerde verileceği ve düzenlemenin TBMM’ye sunulacağı düşünülüyor.

Meclis onayladı! 50 yaş altı 3600 4200 ve 5400 günle emeklilik kabul edildi

Son dakika… Meclisten geçti, erken emeklilik kabul edildi. 50 yaş altı milyonlarca kişi erken emekli olacak. 3600 4200 ve 5400 günle emeklilik başladı.

Meclis onayladı! 50 yaş altı 3600 4200 ve 5400 günle emeklilik kabul edildi

Son dakika erken emeklilik müjdesi geldi. TBMM’ye gelen Torba Yasa Kanun Teklifi oylandı ve oy çokluğu ile meclisten geçti. Bu torba yasa ile milyonlara erken emeklilik hakkı geldi. Prim indirimi, yaş indirimi ve yıl şartı artık sil baştan değişti. EYT’yi kaçıranlar hiç üzülmesin. Çünkü yeni erken emeklilik yasası kabul edildi. Bu yasa ile 3600 4200 ve 5400 günle 50 yaş altı erken emeklilik mümkün. Yani milyonlarca kişi hemen dilekçe vererek erken emekli olma şansına sahip olacak. Peki yeni emeklilik yasası kimleri kapsıyor. Kimler EYT’siz erken emekli olabilir. Son dakika erken emeklilik detayları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan erken emeklilik bekleyen milyonları ilgilendiren müjdeli haber geldi. EYT’yi kaçıran ya da EYT’de prime takılanlar da dahil olmak üzere milyonlarca vatandaşa erken emeklilik kapısı açılıyor. Yaş şartı, prim şartı ve yıl şartı bu düzenleme ile birlikte tamamen değişiiyor. Artık başvuru yapan milyonlar erken emekli olacak. 50 yaş altı erken emeklilik sayesinde SSK ve Bağ-Kurlu çalışanlar tam 5 yıl ile 8 yıl önce emeklilik hakkını elde edecek. Erken emeklilik düzenlemesine ilişkin yeni detaylar da ortaya çıktı. Peki erken emeklilik kimleri kapsıyor. İşte detaylar…

EMEKLİLİK SİSTEMİNDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
SSK ve Bağ*Kurlu çalışanların hayali erken emekli olmak. Geçtiğimiz aylarda kabul edilen EYT yasası ile milyonlarca kişi bu hayallerine ulaştı. Ancak EYT düzenlemesinde bazı şartlar vardı. En önemli şart ise 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olmaktı. Ayrıca kademeli prim uygulamasının da gelmesi nedeniyle bir çok kişi EYT’yi kaçırdı.

EYT’yi kaçıranlar üzülmesin çünkü yeni emeklilik düzenlemesi geliyor. Yani milyonlarca kişi için yeniden erken emeklilik imkanı doğuyor. EYT ile emekli olamayan 1999 sonrası sigorta girişi olanlar, staj ve çıraklık mağdurları, EYT’de prime takılanlar bu düzenleme sayesinde erken emekli olacak. Yani bir kez daha milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısı aralanmış olacak. Yeni düzenlemenin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Kapsam her geçen gün genişliyor.

MİLYONLARA ERKEN EMEKLİLİK KAPISI AÇILIYOR
Yeni emeklilik yasası için çalışmalar başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında oluşturulan çalışma grubu yoğun tempoda düzenleme için çalışmaya devam ediyor. Erken emeklilik düzenlemesine ilişkin yeni bilgiler de geliyor.

Yasa kapsamında SSK ve Bağ-Kurlu çalışanlar için prim, yaş ve yıl şartı değişecek. Yani prim indirimi, yaş indirimi ve yıl indirimi gelecek. Böylece 50 yaş altı milyonlarca kişi emeklilik hakkını elde etmiş olacak. Gelen bilgilere göre emeklilik primlerinin 3600 4200 ve 5400 güne düşürülmesi bekleniyor. Bu durumda yıl şartı ise 10 yıla inecek. Emekli olma yaşının ise 43-44-45-46-47-48-49 olarak belirleneceği öğrenildi. Yasa son halini aldıktan sonra kamuoyuna duyurulacak.

Kaynak
TÜMHABERLER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu