Teknisyen Astsubayların Farklı Ücretleri TBMM Gündeminde

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hem uçak hem de helikopterde görev yapan teknisyen astsubayların farklı ücretleri Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirildi. Farklı ücret konusu, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (Ombudsmanlık) düzenleme yapılması tavsiyesine rağmen henüz bir düzenleme yapılmadı.

Teknisyen Astsubayların Farklı Ücretleri TBMM Gündeminde

Konuyu TBBM’de gündeme taşıyan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’e hitaben verdiği önergede, şunları sordu:

”Kuvvetlerdeki teknisyen astsubayların Jandarma Genel Komutanlığındaki emsallerine eşit hale getirilmesi için bakanlığınızca yürütülen bir çalışma bulunmakta mıdır? Varsa ne aşamadadır? Yoksa bu yönde bir çalışma yapılacak mıdır?”

Uçuş ekibinin parçası

Ceylan’ın yazılı önergesinde, farklı hava araçlarında uçuş ekibinin bir parçası olan teknisyen personelinin aldığı özlük haklarının düzenlendiği kanun ve kararnamedeki uygulama farklılıklarının mağduriyetlere yol açtığına dikkat çekildi. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki benzer görevleri icra eden aynı rütbelerdeki astsubayların farklı ödemeler aldığı belirtilirken, bu durumun personel arasında eşitsizlik yarattığı vurgulandı.

Önergede, ödeme farklılıklarının mağduriyet yarattığı personelin Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurduğu ve kurumun bu konuda düzenleme yapılması tavsiyesinde bulunduğu hatırlatıldı. Ancak, bu tavsiyeye rağmen henüz bir düzenleme yapılmadığı belirtildi. Ceylan, önergesinde, teknisyen astsubayların vatan savunmasına katkı sağladığına dikkat çekerek, bu personelin özlük haklarının bir an önce düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Aynı tip helikopterde görev yapanlar

Ceylan ayrıca, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki aynı tip helikopterlerde görev yapan personelin farklı ödemeler almasının, personelin moral ve motivasyonunu olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. “Personel arasındaki eşitsizliğin giderilmesi, çalışma barışının sağlanması, moral ve motivasyonun en üst seviyeye çıkartılması için bir gereklilik değil midir?” şeklinde sorular yöneltti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu