Tüm Detayları ile Emekli Zamları Bilmecesi ve Gerçekleri

Son günlerde sürekli, emekliler için “emeklilere rekor zam” yada “emeklilere seçim öncesi yüksek zam” şeklinde haberler medyada sıkça görülmeye başladı. Hatta Cumhurbaşkanı “Memura zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil” şeklinde sanki zamları muhalefet yapmış gibi tepki verdi.

Tüm Detayları ile Emekli Zamları Bilmecesi ve Gerçekleri

Geçtiğimiz dönem çalışan memurlara verilen 8.077 TL seyyanen zam emeklilere verilmedi. Bu da çalışanla emekliler arasındaki uçurumu iyice açtı. Verilen seyyanen zam en düşün emekli aylığından bile daha fazla idi.

Bu farklarla birlikte emekliler nefes alamaz hale geldi. En düşük emekli aylığı olan 7500 tl eridikçe eridi. Bu gün ev kiraları mevcut olan enflasyonda göz önüne alınınca da bu para ile bir emeklinin geçinmesinin mümkünatı kalmadı.

OCAK’TAN ÖNCE EMEKLİYE ZAM VERİLECEK Mİ ?

Bu konuda hükümet yetkilileri tarafından sürekli çelişkili haberler ortaya atılmakta. Bazı açıklamalarda meclisin açılmasına müteakip çalışmalar başlanacak denmekte bazıları da Ocak ayında emeklilerimizi rahatlatacağız demekte. Burada yapılmak istenilen aslında emeklinin tepkisini ölçmek. Emekli ses çıkarırsa mevburen bir çalışma yapacaklar, yok emekli suskun beklerse çalışmalar yılbaşına sarkacaktır. Ortaya da bir takım formüller atılmakta ve bu formüller üzerinden algı çalışması yapılmaktadır.

Gelin Hep Birlikte Emekliler İçin Ortaya Atılan Formüllere bir Bakalım

Formül 1 : En Düşük Emekli Aylığını 10.000 TL Yapmak

Mevcut durumda 7.500 TL alan emekli ile 9.999 alan iki emeklinin de maaşları 10.000 TL’ye eşitlenecek. Bu durumda ilk emekli 2.500 TL zam alırken ikinci emekli sadece ve sadece 1 TL zam almış olacak.

Öte yandan düşük prim ödemiş ve daha az çalışma gün sayısına sahip emekli olmuş kişi ile daha yüksek prim ödemiş ve daha çok çalışma gün sayına sahip iki emekli arasındaki fark hiçe sayılmış olacak.

Her durumda daha çok çalışan daha çok prim ödeyenin hakkı yenilmiş olacak.

Ayrıca, seçim sonrasında artık zamların kök maaşlara yapılacağı düşünülürse geçmiş Temmuz ayında yaşadığımız 7500 TL’ye  %25 zam yapıldı ama benim maaşım hala 7500 TL sorununa neden olacaktır.

Formül 2 : Kademeli Zam Yapmak

Kademeli olarak yapılacak zamlarda ise; 10.000 TL altında maaş alanlara %40, 10.000 TL üzerinde maaş alanlara %35, 15.000 TL üzeri maaş alanlara ise %30 zam yapılacağı söylenmekte. Bu şekilde yapılacak zamlarda tamamlama zammından farksız olmayacaktır.

Çünkü en düşük memur emeklisi 9.876 TL almakta iken, %40 zamla bu rakam 13.826 TL olacaktır. 10.100 TL alan emekli ise %35 zamla 13.685 TL alacaktır. 10.100 lira alan emekli, 9.876 lira alan emekliden 224 lira fazla alırken bu sefer 141 lira eksik alacaktır. Bu müjde değil emeklilere yapılacak büyük bir haksızlıktır ve telafisi de mümkün değildir.

PEKİ ZAM YAPILIRKEN DOĞRU OLANI NEDİR ?

Burada yapılması gereken emekli ayrımı yapılmadan kök maaşlara emeklilere nefes aldıracak şekilde aynı oranda zam yapılmasıdır. Ayrıca memura verilen ama emeklisinden esirgenen 8077 lira seyyanen zam da meclis açılır açılmaz gündeme getirilmeli ve yapılan yanlışlık düzeltilerek memur emeklisinin mağduriyeti giderilmelidir.

EMEKLİLERİN DURUMUNU İYİ ANLATMASI GEREKİR !

Emekliler yaşadığı sorunları daha bilinçli daha iyi anlatabilirse seçim öncesi son çıkışta hükümetten rahatlatıcı bir zam alabilir, fakat yeterince seslerini duyuramazlarsa hükümetin verdiğine razı olacaktır.

ASKERİ PERSONEL EMEKLİLERİNİN DURUMUDA VAHİM

Askeri Personelin emeklilerinin aldıkları maaşlar enflasyon karşısında eridikçe de eridi. Çalışanlara yapılan seyyanen zamların emeklilerine verilmemesi çalışanla emeklileri arasındaki farkı bariz bir şekilde açtı.

Zam görüşmelerinin yapıldığı bu günler de Asker Emeklileri dernekleri ortada yok. Memur dernekleri hükümetle yaptığı görüşmelerde ne Asker Derneklerinin ismi geçti nede kendileri görüntü.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu