Astsubay Ömer Halisdemir’e Bu Kininiz Nedir ?

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde bulunan “Ömer Halisdemir Caddesi”nin ismi, AKP’li belediye tarafından değiştirilmek istendi. Caddeye, ilçede 4 dönem belediye başkanlığı yapan Şahin Hasgül’ün isminin verilmesi kararı meclis üyelerinin oy çokluğu ile alınmıştı.

Astsubay Ömer Halisdemir'e Bu Kininiz Nedir

TOKAT TEMAD BAŞKANINDAN KARARA TEPKİ

Ancak karar tepkilere neden oldu. Bu karara tepki gösteren Tokat TEMAD Başkanı Emekli Astsubay Ümit KİREÇÇİ Tokat Valiliği ve Suluova Belediye Başkanlığı ile görüşmeler yaparak bu konudaki rahatsızlıklarını dile getirdi. Emekli Astsubay Ümit KİREÇÇİ ismin değiştirilmemesi için çeşitli girişimlerde bulundu.

RAHATSIZLIK SOSYAL MEDYA VE HABER SİTERLERİNDE DE DİLE GETİRİLDİ

“Bazı sosyal medya hesaplarında ve haber sitelerinde “Şehit Ömer Halisdemir’in ismini kaldırıp Belediye Başkanının ismini verdiler” başlıklı haberler yayıldı. Vatandaşlarımız Şehit Ömer Halisdemir’in anısına sahip çıkarak isim değişikliğine tekli gösterdiler.

VALİLİK KARARI İPTAL ETTİ 

Tokat Valiliği gelen tepkiler ve Tokat TEMAD Başkanı Emekli Astsubay Ümit KİREÇÇİ’nin girişimleri ile kararı iptal etti. “Bazı sosyal medya hesapları ve haber sitelerinde “Şehit Ömer Halisdemir’in ismini kaldırıp Belediye Başkanının ismini verdiler” başlıklı haberlerin yayınlanması üzerine bu açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Sulusaray Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı gündeminin 4. Maddesinde “Şehit Ömer Halisdemir Caddesi” isminin değiştirilmesi kararı görüşülerek Belediye Meclisi’nce oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Ancak Belediye Meclis gündeminin 4. Maddesinde “Şehit Ömer Halisdemir Caddesi” isminin değiştirilmesi kararı Valilik Makamının 07.10.2023 ve 36364 sayılı yazısı ile iptal edilerek eski haline getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

tokat valiliğinin ömer halisdemir için basın açıklaması

SULUSARAY BELEDİYESİNDEN ŞAKA GİBİ AÇIKLAMA

Gelen Tepkiler ve Tokat Valiliğinin kararı iptal etmesi üzerine Sulusaray Belediyesinden şaka gibi bir açıklama geldi. Sulusaray Belediyesi Sosyal Medya Hesabından bir basın açıklaması yaptı.

Malumunuz Sulusaray ilçemiz 1991 yılında rahmetli Şahin Hasgül Belediye Başkanımız tarafından ilçe yapıldı. Kendisi, dört dönem boyunca belediye başkanlığı yapmış değerli bir büyüğümüzdür. Şahin Hasgül başkanımızın vefatının ardından ailesinin ve çevresinin isteği üzerine bir caddeye veya bir sokağa isminin verilmesi teklif edildi. Biz de aileye kadirşinaslığımızı göstermek için kendi ailesinin bulunduğu caddeye Belediye Meclisimizin kararıyla merhum belediye başkanımızın ismini verme hususunda karar alıp onaya sunduk. Bu kararımızı verirken yakın zamanda tamamlanmasını planladığımız ilçemizin en gözde projelerinden birisi olacak “Küçük Sanayi Sitesi”ne de aziz şehidimiz Ömer HalisDemir’in ismini vermeyi planladık. Bu sebeple 300 m. uzunluğundaki küçük bir caddede değil daha büyük bir alanda aziz şehidimizin hatırasını yaşatmak istedik. Zaten aldığımız bu karar şehidimizin isminin verileceği “Küçük Sanayi Sitesi”nin açılışından sonra yürürlüğe girecekti. İşin aslı böyle iken şahsımı ve Belediye Meclis Üylerimizi haksız yere yıpratmak amacıyla bazı haberler sosyal medyada kötü niyetli kimselerce dolaşıma sokuldu. Farklı bir düşüncemiz yok, olamaz da. Bahsi geçen kararla ilgili olarak herhangi bir art niyetimiz söz konusu değildir. Abdestimizden şüphemiz olmadığı gibi, bu yıpratma kampanyasını yürüten haysiyet yoksunlarına bırakılacak meydan da yoktur. Bizler bu ülkenin evladı olarak her zaman darbecilerin ve bölücülerin karşısında dimdik ayakta olduk ve olacağız. Ayrıca ucuz siyaset peşinde koşan fırsatçı simsarlara da
hukuk yoluyla hesap soracağımız bilinmelidir. Bu üzücü durum karşısında hem söz konusu olan cadde de hem de yeni açılacak olan tesiste şehidimizin ismi ebediyyen yaşayacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Necmettin Coruk
Sulusaray Belediye Başkanı

MHP’Lİ 2 MECLİS ÜYESİNİN PARTİNDEN İLİŞKİLERİNİN KESİLMESİNE KARAR VERİLDİ

MHP Tokat İl Başkanlığı’ndan tepki geldi. MHP Tokat İl Başkanı Mustafa İpek yaptığı yazılı açıklama ile partilerinden Sulusaray Belediye Meclisi’ne seçilen 2 meclis üyesinin partinden ilişkilerinin kesilmesine ve istifalarının istenilmesine karar verildiğini açıkladı. İpek açıklamasında, “Tokat ili Sulusaray İlçe Belediyesi tarafından ‘Şehit Ömer Halisdemir Caddesi´ne şehidimizin isminin yerine söz konusu caddeye başka bir isim verilmesine ilişkin alınan karar bugün birçok basın yayın kuruluşunda yer almış ve kamu vicdanını yaralamıştır. Bu talihsiz karar her ne kadar Tokat Valiliği´nin 07.10.2023 tarihli ve 36364 sayılı kararı uyarınca iptal edilmiş olsa da; Kamu vicdanını yaralayan ve asla kabul edilmesi mümkün olmayan bu kararda başka belediye meclis üyeleriyle birlikte imzası bulunan Sulusaray Belediyesi´nin MHP´li iki belediye meclis üyesinin partimizle ilişkilerinin kesilmesine ve istifalarının istenilmesine karar verilmiştir. Şehit Ömer Halisdemir, millet vicdanında sarsılmaz bir makama sahip olup; hiçbir kudret 15 Temmuz ihanet teşebbüsü karşısında, milletimiz uğruna şehadete yürüyen memleket evlatlarının bayraklaşmış ismi Ömer Halisdemir´i milletin yüreğinden silemeyecektir” ifadelerine yer verildi.

EMEKLİ ASTSUBAY NECMİ TENGİLİMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde bulunan “Ömer Halisdemir Caddesi”nin ismi, AKP’li belediye tarafından değiştirilmek istenmesine Emekli Astsubay Necmi TENGİLİMOĞLU’ndan tepki geldi. Sayın Tengilimoğlu yaptığı açıklamada “Tokat Sulusaray Belediyesinin, Onur Şehidimizin adının verildiği “Ömer Halisdemir Caddesi”nin ismini değiştirme teşebbüsünü esefle kınıyorum. Bu konuyu öğrenmesine müteakip gerekli girişimlerde bulunarak kararın onaylanmasına engel olan Tokat TEMAD Başkanı Sayın Ümit KİREÇÇİ’ye teşekkürlerimi iletiyorum. Kararı onaylamayıp iptal eden Tokat Valiliğine saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

TEMAD BAŞKANI BU KONUDA TEPKİ VERMEYEREK YİNE SESSİZLİĞİNİ KORUDU

Onur Şehidimiz Ömer Halisdemir isminin caddeden kaldırılmasına sosyal medyadan ve haber sitelerinden hem sivil hem de askeri personelden birçok tepki gelmesine rağmen Astsubayların Yasal Temsilcisi olan TEMAD Başkanı Hamza Dürgen’den hiç bir cevap gelmedi. Hamza Dürgen yine bu konuda sessizliğini korudu. Konunun kendisine iletilmesine rağmen Hamza Dürgen ne TEMAD resmi sitesinde nede kişisel açıklamasında bu konuya yer vermedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu