Hamza Dürgen TBMM Önünde Basın Açıklaması Yaptı

İleriki haftalarda meclise  gelecek olan torba yasa teklifindeki, astsubaylara verilmesi planlanan tazminat teklifinin çıkarılması üzerine Hamza Dürgen, TBMM Çankaya kapısında basın açıklaması yaptı.

Daha önce Astsubay Taban hareketinin yaptığı Mitinglerin karşısında olan Hamza Dürgen bu sefer kendisi Basın açıklaması yapma gereği duydu. Bir önceki gün x sapce odasında tüm Astsubayları bu faaliyete katılmayı davet eden Hamza Dürgen Astsubay camiasından yeterli desteği görmedi.

Hamza Dürgen TBMM Önünde Basın Açıklaması Yaptı

DAHA ÖNCE MİTİNG ORGANİZE EDENLERİ VE KATILANLARDAN BAZILARINI İHRAÇ ETMİŞTİ

Hamza Dürgen geçtiğimiz aylarda Astsubay taban hareketi tarafından, Ankara’da 5000, İzmir’de 27.000 ve İstanbul’da 52.000 kişinin katılımı ile gerçekleşen mitinglerde Başta Nevzat YÜKSEL olmak üzere bazı kişileri ihraç etmiş ve destek olan bazı dernekleri de kapatmıştı. Mitinler öncesi de üyelere bu mitinglerin TEMAD tarafından organize edilmediğine dair mesaj göndermişti.

Hamza DÜRGEN yaptığı konuşmada;

‘DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM, KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI,

Astsubayların özlük haklarıyla ilgili yıllardır ısrarla sürdürdüğümüz taleplerimiz, Milli Savunma Bakanlığı tarafından 2023 yılında kanun teklifi haline getirilmişti.

Söz konusu kanun teklifini;

5 Nisan 2023 tarihinde, Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi’nde, emeklilere yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen iftar programında Sn. Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Sn. Cumhurbaşkanımız, “genel seçim nedeniyle yeterli süre kalmadığı için 2023 genel seçiminden sonra yasanın çıkarılacağını” ifade etmişlerdi.

11 Ocak 2024 tarihinde, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Cevdet YILMAZ’ı ziyaretimizde arz ettiğimizde ise “bu konudaki yasal düzenlemenin 2024 yerel seçimlerinden sonra yapılacağı”na dair söz vermişlerdi.

10 Şubat 2024 tarihinde, AK Parti İzmir Milletvekili Sn. Mehmet Ali ÇELEBİ, TEMAD Bayraklı Şubemizi ziyaretleri esnasında, AK Parti Grup Başkanı Sn. Abdullah GÜLER ile yaptığı telefon görüşmesini sesli olarak tüm meslektaşlarımıza dinletmişlerdir. Bu görüşmede Sn. GÜLER, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Astsubaylara tazminat verilmesi hususunda hazırlanan teklifin yine en kısa sürede yasalaşacağına dair söz vermişlerdi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak, 31 Mart 2023 tarihinde, AK Parti ve MHP Grup Başkanvekilleri ve çok sayıda milletvekilli tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na yasa teklifi olarak sunulan ve son yasama döneminde kadük kalan kanun teklifi, geçtiğimiz günlerde yine Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak hükümet yetkilileri tarafından yeniden gündeme alınmış ve maalesef Emekli Astsubayların özlük ve tazminat haklarıyla ilgili maddeler, Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı teklifte olmasına rağmen, hükümet yetkililerince son anda torba kanun teklifinden çıkartılmıştır.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önümüzdeki günlerde yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek olan torba kanun teklifinde, Emekli Astsubaylarla ilgili tazminat maddelerinin, Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı torba kanun teklifindeki haliyle yer almasını talep ediyoruz.

Söz konusu özlük ve tazminat haklarımızla ilgili açıklama ve eylemlerimiz sonuç alınıncaya kadar azim ve kararlılıkla sürdürülecektir.’ sözlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hamza Dürgen hemen istifa etmeli. Son miting de İstanbul’da 52.000 kişi toplayan muhaliflerin altında kaldı kendisi

  2. Hamza bey artık fazla söze gerek yok. Olan olmuş biten bitmiş. Bu saatten sonra kimse sizi duymaz ve tazminat vermez. Artık gerekeni yapın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu