Hande Albay Nefes İle Ormanları Koruyacak

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) 25 yıl helikopter kullandıktan sonra albay rütbesinde emekli olan pilot Hande Tunç, Orman Genel Müdürlüğü’nde (OGM) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nefes’ ismini verdiği yerli T-70 yangın söndürme helikopterinin pilotu oldu. Tunç, Nefes ile orman yangınlarına karşı mücadele edecek.

Hande Albay Nefes İle Ormanları Koruyacak

OGM, orman yangınları ile mücadele kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından üretilen 3 T-70 helikopteri envanterine kattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Nefes’ ismini verdiği yerli T-70 yangın söndürme helikopterinin pilotlarından birisi emekli pilot albay Hande Tunç oldu.

TSK bünyesinde 25 yıl pilot olarak görev yapan ve birçok operasyona katılan Tunç, emekli olduktan sonra geçen yıl OGM’de görev aldı. Hande Tunç, ‘Nefes’ ile orman yangınlarına karşı mücadele edecek.

Nefes ile konuşlandığı bölgede göreve hazır bir şekilde bekleyecek olan Tunç, insansız hava araçlarından (İHA) gelen koordinatlarla harekete geçecek, yangın bölgesinde isabetli atışlarla alevlerin daha fazla yayılmadan söndürülmesine katkı sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu