Memur Emeklilerine Verilen 17,5 Zamma Tepkiler Sonucu İşte Yeni Rakam

Hükümetin memur emeklilerine vermeyi planladığı zam oranını 17,5 olarak açıklaması üzerine  Memur Sendika ve Derneklerinden tepkiler çığ gibi büyüdü. Birçok dernek ve sendika üyeleri ile birlikte haklarını aramak amacıyla sokaklara döküldü. Emeklilere verilen zammın yeterli olmadığını Cumhurbaşkanının seçim sürecinde memura verilecek tüm zamların emeklilerine de yansıyacağı belirtmişti dediler.

Memur Emeklilerine Verilen 17,5 Zamma Tepkiler Sonucu İşte Yeni Rakam

Emekli Memurlar 17,5 Zammı yetersiz buldular. Aldıkları maaş ile birçok emekli memurun maaşının açlık sınırının da altında kaldığına dikkat çektiler.

CUMHURBAŞKANI EMEKLİ MAAŞLARINDA SÖZ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmaları kapsamında en düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükselteceklerini ve bu artışları otomatik olarak memur emeklilerine yansıtacaklarını söylemiş ve bunu da Tweetin de tüm herkese duyurmuştu.

Birlik Sağlık-Sen’den ‘maaş zammı’ tepkisi: Memur ve emekli açlığa mahkum edilmiştir

Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık-Sen) Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili “Memurun yine açlığa, sefalete mahkûm edilmesi demektir. Devlet memurları şu an itibarıyla zaten o 8 bin 700 lira civarında yapılan seyyanen zamlar da memurlarımızın emekli maaşlarına ve emekli tazminatlarına yansımayacaktır. Yani emekli maaşına yansımayacak olan bir maaş artışını kabul etmek mümkün değildir” dedi.

TÜİK’in enflasyon rakamlarına güvenin kalmadığını aktaran Ahmet Doğruyol, “TÜİK, her zaman yaptığı gibi açıkladığı yıllık enflasyon yüzde 38, yine bağımsız araştırma şirketlerinin yaptığı enflasyon yüzde 80 Enflasyondan dolayı doğal olarak Türkiye’nin inandırıcılığı kalmadı. Memur maaşlarının da artışları enflasyon oranında yapıldığı için yüzde 17,55 civarında artış yapıldı. Memurun yine açlığa, sefalete mahkûm edilmesi demektir. Devlet memurları şu an itibarıyla zaten o 8 bin 700 lira civarında yapılan seyyanen yapılan zamlarda taban aylığa yansımamasından dolayı memurlarımızın emekli maaşlarına ve emekli tazminatlarına yansımayacaktır. Doğal olarak yani o memur maaşlarımızın 10 bin lira olan memur maaşının 10 bin lira da ek ödemesi olmaktadır. Yani bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Yani emekli maaşına yansımayacak olan bir maaş artışını kabul etmek mümkün değildir” diye konuştu.

TTB’den zam düzenlemesine tepki

Türk Tabipleri Birliği (TTB) memur ve emekli zamlarına ilişkin kanun teklifine, “Gerçek enflasyon verileri ve açlık sınırı göz önünde bulundurulduğunda; bu düzenleme, halihazırdaki hak gaspının daha da artması anlamına gelmektedir” ifadeleri ile tepki gösterdi.

TTB paylaşımında TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile kamu emekçilerinin ücretlerine 8 bin 77 TL seyyanen zammın taban aylığı yerine ek ödeme adı altında düzenlenmesi ve emekli maaşlarına yansıtılmaması öngörüldüğü hatırlatılarak şöyle denildi:

“Gerçek enflasyon verileri ve açlık sınırı göz önünde bulundurulduğunda; bu düzenleme, halihazırdaki hak gaspının daha da artması anlamına gelmektedir. TBMM’ye sunulan kanun teklifi, emek-meslek örgütleri ile görüşülerek ve kamu emekçileri ile emeklilerin haklarını gözeterek güncellenmelidir. İnsanca yaşamaya yetecek ücret, güvenceli ve sağlıklı bir gelecek için mücadeleyi büyütme zamanı.”

Memur Emeklilerine Verilen 17,5 Zamma Tepkiler Sonucu İşte Yeni Rakam

AYDINDA EMEKLİ MEMURLAR OTURMA EYLEMİ YAPTI

Tüm Emeklilerin Sendikası Didim Şube Başkanı Haydar Pınarbaşı; “TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarından sonra milyonların heyecanla beklediği zam oranlarının bir balondan ibaret olduğunu gördük’’ dedi.

Pınarbaşı, “Emekçilerden 7 bin 500 TL alanlara mutlaka yüksek zamlar verilmeli ve bu zamlar da zaten yoksulluk sınırının üzerinde olmalı’’ dedi ve ekledi:

“Bakanın açıklamasından teklifte emeklilerin olmadığını öğrendik. Evet, teklifte emekliler yok, işte bu yüzden burada oturma eylemindeyiz. Plan ve bütçe komisyonunda görüşülen ve adına memur ve emekli zammı denilen şeyin içinde bizim için hiçbir şey yok. Bunu protesto ediyoruz, kınıyoruz ve derhal bu yanlıştan dönülmesini ve tüm emeklilerin insanca yaşayabilecekleri ücretlere kavuşmasını istiyoruz. Seçimden önce emeklilerin en düşük maaş alanlarına kademeli olarak zamlar yapıldı. Bugün söylenen 19,77 zam oranından, kök maaşı 5 bin 500 – 6 bin olanlar yararlanamayacak. 7 bin 500 TL almaya devam edecekler.”

TEPKİLER SONUCU ZAM %25 OLDU

Memur maaş teklifinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan önergeye göre memur, işçi ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25 zam yapılacak.  Zam 7 bin 500 TL alan emeklilere uygulanmayacak. EYT kapsamında emekli olanlar da bu artıştan yararlanamayacak.

EMEKLİ ASKER DERNEKLERİ SESSİZ KALDI

Emekli asker derneklerinin emekli memur zamlarına karşın sessiz kalması Emekli askeri üzdü. Sonuçta tüzüklerinde üyelerinin hak ve menfaatlerini kollamak diye maddeleri olmasına  rağmen sessizliğe bürünerek hiç bir açıklama yapmadılar. Emekli Astsubaylar twiter odasında bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA UYGULANMAYACAK

Sözcü’nün haberine göre önergelere göre yüzde 25’lik zam, daha önce 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltilen en düşük emekli aylığına uygulanmayacak. Emekli zamları sadece kök aylıklara yapılacak. Buna göre örneğin kök aylığı 6 bin lira olup Hazine desteğiyle 7.500 lira aylık alan emeklinin 6 bin liralık kök aylığına yüzde 25 zam yapılacak.

Bu emeklinin kök aylığı 7.500 liraya yükselecek. Ancak bu emekli zaten 7.500 lira aylık aldığı için ilave zam alamayacak. Hazine bu emekliye destek ödemesi yapmamış olacak. Buna karşılık örneğin kök aylığı 6 bin 500 lira olan ve Hazine desteğiyle 7 bin 500 lira aylık alan emeklinin 6 bin 500 liralık aylığı yüzde 25 artacağı için bu emeklinin yeni zamlı aylığı 8 bin 125 liraya çıkacak.

Halen 7 bin 500 lira emekli aylığı alıp kök aylığı 6 bin liranın altında olan bütün emekliler zamsız kalacak, 7 bin 500 lira aylığı almaya devam edecek.

EYT kapsamında emekli olanlar da bu artıştan yararlanamayacak.

Düzenleme, görüşmeleri süren torba yasa teklifine eklenecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çalışan Binbaşı 36500 ₺ Emekli Binbaşı 14750 ₺ % 41 Yb. Alb.Generaller %60-70 Adalet bunun neresinde KUL Hakkına giriyor yazık çok yazık…
    Mehmet Damar
    Em. Binbaşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu