Murat Bakan 5 Albayın İsmini Açıkladı !!!

Ankara’da 13 adamı ile birlikte tutuklanan Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının yankıları sürüyor. Kaplan’ın güvenlik bürokrasi ve kimi yargıçlarla kurduğu yakın ilişkiye ilişkin tartışma sürerken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, gündemi sarsacak bir açıklama yaptı

Murat Bakan 5 Albayın İsmini Açıkladı

HP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 15 Temmuz akşamı darbe girişimine ilk müdahaleyi yapan 5 subayın koruma kararlarının Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talebi ile kaldırıldığını açıkladı. Soylu döneminde, ‘Paralel POLNET’ sistemi oluşturulduğunu kaydeden Bakan, suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın kardeşi Muhammet Kaplan’ın bu sistem sayesinde salıverildiğine dikkat çekti.

Ankara’da 13 adamı ile birlikte tutuklanan Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının yankıları sürüyor. Kaplan’ın güvenlik bürokrasi ve kimi yargıçlarla kurduğu yakın ilişkiye ilişkin tartışma sürerken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, gündemi sarsacak bir gelişmeyi Halk TV ekranlarında açıkladı.

O 5 SUBAYIN ADINI AÇIKLADI

CHP İzmir Milletvekili Bakan, 15 Temmuz darbe girişimine ilk müdahaleyi yapan o Albay rütbesinde olan Güven Şaban, Ali Demir, Nurettin Alkan, Aziz Yılmaz ile Ahmet Hacıoğlu’na yönelik koruma kararı verildiğini kaydetti. Bu kişilerin aldıkları tehditler nedeni ilke koruma altına alındığına işaret eden Bakan, adı geçen 5 subaya verilen koruma kararlarının Eski Bakan Süleyman Soylu tarafından kaldırtıldığını açıkladı. Murat Bakan, mahkeme kararlarına rağmen söz konusu kararların uygulamaya geçirilemediğine işaret etti.

Bakan, 15 Temmuz kahramanlarının koruma kararlarını kaldırıldığı bir süreçte, çeşitli suç örgütlerinden isimlere koruma kararı verildiğini belirtti. Bu kararla birlikte anılan kişilere polis koruması verildi, araçlarına geçiş üstünlüğü tanındı.

‘PARALEL POLNET KURDU’

Bakan, Soylu döneminde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanı olan POLNET’e paralel bir sistemin kurulduğuna işaret etti. Türkiye genelinde, sorgusu yapılan tüm kişilerin anlık olarak merkeze de bildirildiğini kaydeden Bakan, bu sayede Soylu’ya yakın kimi suç örgütleri ile iş insanlarına dokunulamadığını söyledi.

KAPLAN’IN KARDEŞİ ANTALYA’DA YAKALANMIŞ

Suç örgütü lideri olduğu gerekesi ile tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın kardeşi Muhammet Kaplan’ın 2019’da Antalya’da yakalandığı hakkındaki 3 ayrı mahkeme kararına rağmen bu kişinin salıverildiğini kaydetti. Bakan, Kaplan’ın yanı sıra benzer durumdaki çok kişiye de bu sayede soruşturmalardan kurtarıldığını işaret etti.

SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Bakan, Muhammet Kaplan’ın ile ilgili geçen Ocak ayında Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdiğini ancak, aradan geçen süreye rağmen bu sorulara yanıt verilemediğini kaydetti. Bakan, aynı önergeyi dün de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yönelik verdiğini belirtti.

SOYLU KİMLERİ ‘DOKUNULMAZ’ YAPTI?

Meclis kayıtlarına giren önergede yer alan sorulardan bazıları şöyle:
*Süleyman Soylu, POLNET üzerinden kimleri ‘dokunulmaz’ yapmıştır.
*Söz konusu sisteme üst düzey AKP’li yöneticilerin yakınlarının da eklendiği, bu şekilde polisin işlem yaptığı an haber alındığı iddiası doğru mudur?.
*Söz konusu sistemden bilginiz var mı? Gerekli inceleme yapılacak mı?

Kaynak
HALKTV

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu