Sivil Okul Borçlanması Nedeniyle Emekli Olamayan 2000, 2001 Ve 2002 Devresi Astsubaylar

Sivil Okul Borçlanması Nedeniyle Emekli Olamayan 2000, 2001 Ve 2002 Devresi Astsubaylar

Görevde olmaları sebebiyle seslerini sosyal medya platformlarında duyurmaya çalışıyorlar. Yaşadıkları mağduriyet hakkında 2016 yıllardan bugüne kadar sorunsal ile ilgili hazırlıkları çalışmaları bulunuyor.

Bu konu hakkında Bilgi Notu, Kamu Denetçiliği Kurumunun Kararı, İdare Hukuku alanında duayen olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Dursun ULUSOY’un da bu konu hakkında vermiş olduğu Hukuki Mütalaası ve mağduriyetleri hakkımızda bugüne kadar çıkmış olan birçok haber sitesinde aynı sorunsal bulunuyor.

Konunun en net şekilde  anlaşılabilmesi amacıyla 2000 mezunu bir Astsubay ile 2003 mezunu bir Astsubayın e-devletten alınmış HİTAP belgesinde durum açıkça anlaşılıyor.

2000 mezunu bir Astsubayın kendinden 3 yıl kıdemsiz olan Astsubaydan tam 14 yıl sonra emeklilik hakkını elde edecek olmasının ne kadar üzücü ve hayal kırıklığı yaşatmakta ve personeli çalışma ortamında bu mağduriyetini giderme çabasıyla yüz yüze bıraktığı görülmektedir.

Kendisinden sonra mesleğe girmiş Astsubaylara tanınan borçlanma hakkının 2000, 2001 ve 2002 mezunu Astsubaylara da aynı hakkaniyetle verilmesini istiyorlar. Üstelik söz konusu sivil okul borçlanmasının ödemenin tamamını kendileri ödemişler.

Konu özetle ” 1970’li yıllardan itibaren devam eden bu borçlanmanın hak eşitlemesi anlamında olduğunu biliyoruz. Bu sebeple devletimize bir kuruş dahi para ödetmeden yapmış olduğumuz Sivil Okul Borçlanmalarımızın, hizmetten sayıldığı halde emekliliğimize etki etmemesine hiçbir anlam veremiyoruz.” şeklinde ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Artık 2000-2001 ve 2002 mezunu Astsubayların mağduriyetlerinin çözümü için daha ne yapılması gerekir birileri kendine zarar verip medyada haber mi yapılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu