Askeri Personel İçin Bir Garip Hikaye

Askeri Personel İçin Bir Garip Hikaye

Seçim arifesin de Hükümet seçmenine sevimli görünebilmek adına kesenin ağzını açacağı belli idi. Amerika’yı yeniden keşfetmeye hiç gerek yok zaten. Bu durumda tüm asker derneklerinin yapması gereken bu süreçte kendi zümreleri için alabildiklerini almak. Yapılacak en akıllıca işin olduğu konusunda sanırım herkes hem fikir.

Hükümet tarafından bir süredir hazırlıkları yürütülen 3600 ek gösterge çalışması nihayetinde tamamlanarak TBMM’ye geldi. Ufak değişimlerde de kabul edildi.

Hazırlanan kanun teklifinde öyle bir madde göze çarptı ki Emekli Asker Personele bu kadarda olmaz dedirtti.

Askeri Personel İçin Bir Garip Hikaye

“Emniyet Hizmetleri Sınıfına Dahil Kadrolar” diye başlayan metinde Askeri Personel (Jandarma, Sahil Güvenlik ve MSB Personeli) görmezden gelinerek sadece Makam Tazminatı almayan polis emeklilerine 1200 TL ilave ödeme yapılması planlandı.

İç işleri bakanlığının bünyesine geçen Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığının da görmezden gelinmesi bu personeli ayrıca üzdü.

Polis Memurlarına verilen ilave ödeme de kesinlikle hiç bir askeri personelin karşıtlığı olmadığını da üstüne basa basa belirtmek isterim. İnsanları kızdıran tarafı Hükümetin evlatları arasında ayrım yaparak aynı koşulda olan Askeri Personeli görmezden gelmesi idi.

İtirazların gelmesi üzerine TEMAD, EMUJAD ve TUZED dernek başkanları  meclisin yolunu tutup mevcut yasa teklifinde aşağıdaki değişikliğin yapılmasını sağladılar.

Askeri Personel İçin Bir Garip Hikaye

Yapılan bu değişikliği de kahramanlık destanıymış gibi lanse ettiler. Kim ne kazandı kim ne kaybetti birazdan tek tek bakacağız. Ama önce bu kanun teklifinde nasıl bir değişiklik olması gerekirdi gelin ona bakalım

BAS BAS BAĞIRDIĞIMIZ OLMASI GEREKEN DEĞİŞİKLİK

MADDE 3- 5434 sayılı Kanıma aşağıdaki ek madde eklenmiştir. “EK MADDE 85- Milli İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve sahil Güvenlik Komutanlığına mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlardan esas alınarak emekli aylığı veya adi malûllük aylığı ödenen polis memurlarından lise ve dengi öğrenime sahip olup, emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla 1.200 TL tutarında ilave ödeme yapılır.

Eğer değişiklik bu şekilde olsa idi ortada bir kahramanlıktan söz edilebilirdi. Bu değişiklik tüm personeli mutlu ederdi.

Eğer ki siz bu şekilde bir talepte bulundunuz fakat HÜKÜMET vermedi ise o zaman çıkıp meydana ” ARKADAŞLAR BİZ BU ŞEKİLDE İSTEDİK AMA HÜKÜMET KABUL ETMEDİ ONLAR ŞU ŞEKİLDE UYGUN GÖRDÜ” demek yiğitliğin en alasıdır. Siz bunu yaparsanız zümreniz sizinle kenetlenir peşinizden koşar.

Ama bunun yerine birilerine şirinlik yapıp birilerine sevimli gözüküp birilerine de çay kaşığındaki fırtınada gemimi kurtardım diye kahramanlık yapmaya kalkarsanız da alay konusu olursunuz.

MSB Bakanı ve TSK’nın İçinden Gelen Sayın Hulusi AKAR Neredeydin ?

Kanun düzenlenme aşamasında her bakanlık kendi personeli hakkında ki kısımları ile ilgilenirken insan kendine Sayın Hulusi AKAR neredeydi diye sormadan edemiyor hali ile. Kanuna tepkiler sürerken de “neredeydi” sorusu akılları kurcalamaya devam ediyor.

Yıllardır, TSK içerisinde makam, temsil vb tazminatı almayan ve almadan emekli olan onca personel sokaklarda hak arayışı içinde iken karşımıza çıkan böyle fırsatta ASKERİN içinden gelen Genel Kurmay Başkanlığı yapmış ve halen Milli Savunma Bakanlığı yapmakta olan Sayın Hulusi AKAR’ın yasa teklifine kayıtsız kalması bizleri üzdü.

TESUD’DAN DA HERHANGİ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD), yıllardır emekli binbaşıların makam tazminatı talebi olduğunu bilmesine rağmen en azından bu tazminatı emekliliklerinde alamayan personel için bir nebze olsun iyileştirme imkanı mevcut olan bu yasa teklifine suskun kaldı. TESUD ne resmi sitesinde nede sosyal medyada bu konu hakkında yorum yapmadı.

TESUD’un temsil ettiği zümreye bakıldığında, hatırı sayılır şekilde  büyük çoğunluğunun zaten hem makam tazminatı alması hem de 4800 ve üzeri göstergeden emeklilik hak etmeleri belki de onların ağırdan almalarına neden oldu. Bilinmez….

Sonuçta emekli binbaşılar ve malulen emekli olmak zorunda kalan daha düşük rütbedeki subaylarda TESUD’un üyesiydi.

Yapılan bu çalışmada özellikle malulen emekli olmuş 3000 ve altındaki gösterge sahipleri ilave 1200 tl ödeme alacak.

Çalışanlar içinde Kıdemli Albaylar 6400, Albaylar 5400 ek göstergeye yükselmişlerdir. Diğer subaylarda 600 ilave rakam alarak en fazla 4200 ek gösterge rakamına yükselmiştir.

TEMAD NEYE İTİRAZ ETTİĞİNİ BİLMEDEN İTİRAZ  ETTİ 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) kanun teklifine meclise gelir gelmez itirazda bulundu ama neye itiraz ettiklerini sanırım kendileri de pek anlamadı. Hem resmi sitesinde hem de sosyal medya hesaplarında aşağıdaki duyuruyu yayınladı

Askeri Personel İçin Bir Garip Hikaye

TEMAD Yaklaşık 16 yıl önce düzenlenen 5434 sayılı kanunun Ek 81. maddesinde yer alan “Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dâhil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve 3269 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde 19/6/2010 tarihli ve 6000 sayılı Kanunla yapılan değişiklik gereğince Devlet memuru olarak istihdam edilip emekliliğe hak kazananlar dâhil uzman erbaşlar, 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun geçici 32 nci maddesi uyarınca araştırmacı unvanlı kadrolara atananlar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya (…)(2) veya adi malûllük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 YTL tutarında ayrıca ödeme yapılır.” duruma itiraz etti.

Aslında kanun teklifinde 5434 sayılı kanuna yeni bir madde eklenmişti. Emekli polis memurları için bahsedilen 1200 TL ilave ödeme yeni eklenen 85. maddeye göre verilecekti.

Sonuçta neye itiraz ettiğini bilmese de yasa teklifine itiraz etmesi Emekli Astsubayları sevindirdi.

Öte yandan aylardır (hatta yıllardır demek daha doğru olur) meclis koridorlarında Astsubayların Haklarını arıyoruz iddialarıyla boy boy fotoğraf çektiren TEMAD yönetiminin de bu yasa teklifinden meclise sunulduktan sonra haberdar olması da ayrı bir muamma.

Yıllardır o mecliste ne yaptın diye sorası geliyor insanında neyse işte.

Gelelim değişiklikle kazanım mı kaybedim mi oldu ona bakalım.

Bu kanunla çalışmakta olan tüm personel ilave 600 rakam alarak en fazla 4200 ek göstergeye yükselebilmektedirler. Fakat 3600 den 4200 e yükselmek maaşlarda 140tl gibi bir artış sağlamaktadır.

Emeklilerde ise yine 600  rakam ilave edilerek özellikle erken zamanda maluliyet nedeni ile 3000 ek göstergeden emekli olmuş yada eski personelden 3000 ek göstergeden emekli olmuş personel 3600 ek göstergeye yükseltilerek maaşlarında 1400 TL artış sağlanmıştır.

3000 Ek gösterge altında kalanlarda 1200 TL ek ödeme alacaklardır.

Fakat Astsubaylar içerisinde bu konumda olan personel sayısı genele göre çok az bir orandadır.

TUZED VE EMUJAD HER HALÜKARDA KAZANÇLI

Uzman Jandarma  Çavuşlar ve Uzman Erbaşlar Kanunların da  belirtildiği üzere 3000 Ek – Göstergeye yükselebilmektedir. Bu nedenle emekli olan personel 3000 rakamı üzerinden emekli olmuştur çalışanlarda 3000’e takılmış beklemektedirler.

Bu durumda, hem emekli hem çalışan Uzman Jandarma Personel 3600’e yükseltilme imkanı doğmuştur. Maaşında 1400 TL civarı bir artış olacak. Bu imkandan yararlanamayan 3000 ek gösterge altında kalan personelde 1200 TL ilave ödeme alacaktır.

Her 2 durumda da Uzman Jandarmalar bu işten kazançlı çıkıyor.

SONUÇ OLARAK!!!

Subaylar kanun çalışmasında kısmen mutlu oldular.

Astsubaylardan çok az personel fayda sağladı için büyük çoğunluk memnun değil.

Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların tümü 1200 ila 1500 TL arasında kazanım sağladıkları için büyük çoğunluk olarak mutlular

Nihayetinde TEMAD Tarafından kahramanlık olarak lanse edilen bu durum aslında Astsubaylar için hüsran oldu. Artık Astsubayların hak arama mücadeleleri başka baharlara kaldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu