Memur Emeklilerine Seyyanen Zam Yapılacak mı? Emekli Maaşlarına Zam Oranı Nedir ?

Memur emeklisine seyyanen zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. TÜİK enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre enflasyon yıllık yüzde 38,21 oldu. 6 aylık enflasyon oranına göre memurların alacağı zam yüzde 17,77 olarak açıklandı. Birçok kişi internette “2023 Memur emeklisine seyyanen zam var mı?” sorusuna yanıt arıyor. Peki, emekli memura seyyanen zam yapılacak mı? İşte detaylar…

Memur Emeklilerine Seyyanen Zam Yapılacak mı Emekli Maaşlarına Zam Oranı Nedir

MEMUR EMEKLİLERİNE SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “En düşük memur aylığının 22 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduk. Tüm kamu görevlilerinin yılık ücretlerinde enflasyon farkı dahil artışa ilave olarak seyyanen net 8077 liralık artışı öngörüyoruz. 8077 liralık oran ilave katkı payı olarak maaşlara ödenecektir. Şu anda çerçevesi çizilen rakamlar böyledir. Bu teklifimiz içinde emekli yok. Oranlar açısından dağıtım yapılacaktır. Şu andaki dağılım ve enflasyon farkını yansıtılmasıyla birlikte şu anki teklifte yer almıyor. Zam oranlarıyla birlikte hesapladığımız için ilerideki dönemde değerlendireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

AK Partili Hamza Dağ ise şöyle söyledi;

İşçi ve memur emeklileri ile ilgili artış olmayacağı anlamına gelmiyor. Seçimde vermiş olduğumuz bir söz vardı. Enflasyon oranı bu şekilde olduğu için seyyanen zam kanun teklifine yansıdı. Süreç bunlar. Eldeki imkanlara göre emeklilere, sabit gelirleri enflasyon karşısında ezdirmemek görevimiz. Teklifte emeklilerin olmaması olmayacak demek değil.

EMEKLİLER TEPKİLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim çalışmaları kapsamında en düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükselteceklerini ve bu artışları otomatik olarak memur emeklilerine yansıtacaklarını söylemiş ve bunu da Tweetin de tüm herkese duyurmuştu.

EMEKLİLER TWİTTER DE SESLERİNİ DUYURUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memur maaşlarına yapılacak zamların emeklilerine de yansıyacak sözü olmasına açlık sınırı altında yaşamaya çalışan memur emeklilerini Ak Partili Hamza DAĞ’ın “emekliler için seyyanen zam yok” açıklaması  hayretle ve üzüntü ile karşılandı.

Emekliler sorunlarını paylaşmak ve açlık sınırı altında verdikleri mücadelede fikir alışverişi yapmak maksadıyla Twitter de bir araya geliyorlar. Bu sıkıntı süreci nasıl yönetebileceklerini birlikte değerlendirmeye çalışıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu